Bugün - 14 Aralık 2019 CumartesiKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.pngimages/habersistemi_08.png
 
Şanlıurfa   11°°C
 
Tarım alanlarına miras takibiTarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesinin önüne ge&..
Urfa'da sanayileşmede sessiz atak

Yaklaşık 40 yıllık 1.

Röportaj Haberi - 22 Ağustos 2015 Cumartesi

(13:08)

Yaklaşık 40 yıllık 1. OSB’deki fabrika ve alt yapı çalışmalarının daha fazlası son 4 yılda 2. OSB’de gerçekleştirildi.
2. OSB’deki hızlı ve önemli yatırımlarla yol alan Şanlıurfa sanayiisi 3. OSB ile yola devam etmeye hazırlanıyor..

Urfa sanayisini ele aldığımız “Urfa Sanayisi” konu başlıklı röportaj dizimizin ilkini Şanlıurfa OSB Bölge Müdürü İnş. Yük. Mühendisi Oktay Yaşar ile gerçekleştirdik.
Röportaj: İshak POLAT /  Sanayinin temeli olan OSB’ler ve önemi hakkında OSB Müdürü Oktay Yaşar’a sizin için sorduklarımız ve aldığımız cevaplar.
Şanlıurfa OSB Hakkında bilgi alabilir miyiz?
Başta Organize Sanayi Bölgesi (OSB) hakkında ki tanımdan başlamak gerekiyor. OSB  Sanayinin uygun görülen alanlarda yapılanmasını sağlamak, çarpık sanayileşme ve çevre sorunlarını önlemek, kentleşmeyi yönlendirmek, kaynakları rasyonel kullanmak, bilgi ve bilişim teknolojilerinden yararlanmak, sanayi türlerinin belirli bir plan dahilinde yerleştirilmesi ve geliştirilmesi amacıyla; sınırları tasdik edilmiş arazi parçalarının imar planlarındaki oranlar dahilinde gerekli idari, sosyal ve teknik altyapı alanları ile küçük imalat ve tamirat, ticaret, eğitim ve sağlık alanları, teknoloji geliştirme bölgeleri ile donatılıp planlı bir şekilde ve belirli sistemler dahilinde sanayi için tahsis edilmesiyle oluşturulan ve bu Kanun hükümlerine göre işletilen mal ve hizmet üretim bölgelerini meydana getirmektir.


Şanlıurfa OSB 1991 yıllarında temelleri atılmış olup 1. OSB diye adlandırdığımız ilk etabında 185 civarında fabrikamız olup genelde Çırçır fabrikası ağırlıklıdır. Buna Şanlıurfa sanayisini çıraklık dönemi de diyebiliriz. Burada üretimden ziyade kapalı mekanlar, Urfa pamuğunu balyalama gibi işlemler yürütülmüş. Ama 2.  OSB dediğimiz kısmın kurulması ile birlikte üretime geçilmiş durumda. 2. OSB’de 50 yakın fabrikamız üretimde, 60’a yakın fabrikamızın inşaatı hızlı bir şekilde devam ediyor ve 30- 40 proje için yer tahsisi gerçekleştirmişiz. Bu yıl da 20 -25 yer tahsisi gerçekleştirdik. Özetle iki OSB’miz de 400- 420  civarında fabrikamız faaliyet gösteriyor, faaliyete geçecek fabrikalarımız var. Bu fabrikalarımızda 12.000- 13.000 civarında çalışanımız var. Bu rakam 2.OSB’miz tamamlandığında 20 binleri bulacak. Bununla birlikte Şanlıurfa sanayisine büyük ivme kazandıracak 3. OSB’mizi açıyoruz. Önümüzdeki haftadan itibaren yer teslimi yapıyoruz. 3. OSB’mizde faaliyete girdiğinde 30.000 ila 40.000 çalışan hedefliyoruz. Bununla birlikte diktiğimiz 10.000 ağaçla, önümüzdeki zamanlarda hayata geçirmeyi planladığımız hizmet binamızla, sosyal ve kültürel alanlarla Urfa’ya yakışır bir OSB’yi hayata geçirmenin çalışmaları içersindeyiz.

Urfa için OSB’lerin önemi nedir?

Bakın öncelikle şunu söyleyeyim  bir insan için hayatın mutluluğu iki şeye bağlıdır; birincisi iyi bir iş sonra iyi bir eştir. Bir insanın iyi bir işi ve huzur bulduğu evi varsa bir insan bu dünyada huzurludur, mutludur.  Bir şehir için OSB’ler o kentin olmazsa olmazlarındandır artık. Nasıl ki bir şehir için okul, yol, hastane olmazsa olmazlarındansa o şehirde yaşayan insanların istihdamı, geçimlerini sağlayacak bir iş bulabilmeleri konusunda ayrıca Urfa gibi GAP’ın başkenti, tarımsal üretimin bayağı arttığı ve daha da aratacağı, Türkiye’nin en genç nüfusuna sahip bir şehir için OSB’ler hayati önem taşımaktadır. Biraz daha açarsak; günümüzde insanların temel ihtiyaçları artıyor. Geçmişte varlığını hissetmediğimiz araba, cep telefonu gibi teknolojik gereçler günümüzde hayatımızın vazgeçilmez unsuları haline gelmiş. Arık insanlar okuyor ve belli bir eğitimden geçiyor. Kısacası hayatı idame ettirmek geçmişe göre daha zorlaşmış durumda. İşte insanların hayatını idame ettirmesi için bir işte çalışıp para kazanması gerekiyor. Bunun içinde insanlara iş alanlarının açılarak üretim yapmaları ve para kazanmalarını sağlayacak imkanların oluşturulması gerekiyor.Yoksa üç beş dükkanla bir şehirde işsizliğe çare bulamazsınız.  İşte OSB’lerin önemi burada ortaya çıkıyor. Yine Urfa gibi Ortadoğu’nun merkezinde olan, Harran, Suruç gibi bereketli ovalara sahip tarımsal üretimi bütün Türkiye’yi doyurabilecek potansiyeli olan OSB’lerinde üreteceği ve mamul hale getireceği her şeyi istediği pazara en kısa sürede ulaştırabilecek bir güzergah üzerinde bulunan ve 1.8 Milyon nüfusa sahip  Urfa için OSB’ler gerçekten çok büyük öneme sahip.

Yatırımcı açısından OSB’lerin önemi nedir?

Öncelikle  şunu belirtmek gerekiyor sermaye ve yatırımcı bir çok konuda hassastır. Güvenlik, maliyet, yol, kalifiye eleman gibi konular yatırımcı için öncelikli konulardır. Çünkü yatırımcı bir yere yatırım yaparken gerçekten önemli riskleri de yüklenen insanlardır. Bunların ışığında bakarsak bir yatırımcı bir yere yatırım yapacaksa öncelikle OSB’nin altyapısı çok önemli. Altyapısı olmayan bir yere yatırımcı gelmez. Sanayici bir yere yatırım yapacağı zaman gelip bakıyor; o yerin elektriği, suyu, kanalizasyonu çekilmiş mi diye. Ulaşımı var mı, otobanı, havalimanı var mı? Demiryolu var mı? Limana yakın mı? Ha keza üretim maliyetini aşağıya çekecek, rekabet edebilmesini sağlayacak teşvikler var mı diye bakar yatırımcı. Kısacası bir yatırımcı için altyapı problemi olmayan, ucuz enerji imkanı olan, teşvikleri bulunan, istihdam edebileceği insan potansiyeli bulunan, yatırımcıyı sahiplenmiş, güvenli bir yer çok önemli . Çok şükür bütün bunlarda Urfa’da mevcut.

Tam burada soralım; yatırımcı Urfa’ya neden gelmeli?

Sorunuz için teşekkür ediyorum. Yatırımcı Urfa’ya gelmeli. Çünkü Urfa insanı misafirperver. Urfa insanı buraya gelen yabancıyı kucaklayan, sahiplenen bir yapıya sahip. Urfa güvenli bir şehir. Bunun yanı sıra stratejik olarak yatırıma çok uygun bir şehir. Bakın; otobanımız var, havalimanımız var ki bu havalimanımız kargo taşımacılığına uygun en uzun piste sahip Türkiye’de. İskenderun limanına 3,5- 4 saatlik bir mesafedeyiz, demiryolumuz var.  Açılacak fabrikalarda istihdam edebileceğimiz genç bir nüfusumuz var. Urfa devlet teşvikinin en üst düzeylerde olduğu bir şehir. Ayrıca bürokrasi anlamında da gelen yatırımcıyı sahiplenen, onun önünü açan başta Valilik olmak üzere Büyükşehir Belediyesi, Ticaret ve Sanayi Odamız, ilgili STK ve kurumlarımızdan oluşan bir bürokrasimiz var. Birde gerçekten güzel, temiz, insanı cezbeden bir şehrimiz var. Bunu birçok yabancı ülkeyi ve bir çok şehri gezmiş, kentçilik yapmış birisi olarak söylüyorum.

Urfa sanayinin gelişiminde kurum ve kuruluşların işbirliği hakkında görüşlerinizi öğrenebilir miyiz?

Urfa sanayinin gelişiminde ve daha da ileriye taşınmasında gerçekten kurum, kuruluş ve yetkililer arasında güzel bir işbirliği ve sahiplenme var. Bu konuda ben göreve başlamadan önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız sayın Faruk Çelik Urfa’ya önemli bir ivme kazandırdı. Sorunların bürokratik engellere takılmadan pratik olarak çözülmesi, 6. Bölge teşviklerine Urfa’nın dahil edilmesi , yatırımcının Urfa’ya gelmesi gibi bir çok konuda gerçekten çok katkıları ve emekleri oldu.  Bunun yanı sıra Valimiz sayın İzzettin Küçük’ün çabaları, gayretleri ve bizleri teşvikleri gerçekten takdire şayandır. Ha keza Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Celalettin Güvenç’in gerek Urfa valiliği gerekse şimdi Büyükşehir Belediye Başkanı olarak çaba ve gayretleri , onun yanında ŞUTSO Başkanımız sayın Sabri Ertekin’in destekleri, Ticaret Borsamız, sanayi ile ilgili STK temsilcilerimizin destekleri takdire şayandır. Özetlersek Urfa sanayinin gelişmesi ve büyümesi konusunda ilgili kurum ve kuruluşların yanı sıra tüm yetkililerin arasında güzel bir koordinasyon ve iletişim mevcuttur.

6. Bölge teşvikleri konusunda kısaca bilgi alabilir miyiz?

Urfa’ya gelecek yatırımcı için çok önemli destekler sağlayan 6. Bölge teşviklerinin yatırımcıya en büyük desteği SSK destekleridir.  Bu destek büyük sayıda elemen istihdam eden bir yatırımcı için başlı başına önemli bir destektir mesela. Bunun yanı sıra büyük destekler var. Bu konuda basılmış kitapçıklarımız var. Ki yatırımcımızda bu teşviklerin bilincinde.

Kalifiye personel sorunu?

Maalesef bu sorun tüm Türkiye’nin sorunu. Bu konun çözümü noktasında Meslek liselerinin önemi ortaya çıkıyor. Bunun içinde Meslek liselerinin geliştirilmesi ve gerekli önemin verilmesi gerekiyor. Şöyle bir durumda söz konusu; kültürel yapı olarak bizler biraz daha rahat iş istiyoruz. Ama rahat iş diye bir şey söz konusu değil. Dolayısı ile bizlerinde iş imkanları olan bir yerde kendimizi yetiştirmemiz ve aslanlar gibi çalışmamız, üretmemiz gerekiyor.

Besi OSB tamamlanmak üzere, Gıda OSB çalışmaları devam ediyor. Koordinasyon var mı?

Şöyle cevap vereyim; bahsettiğiniz OSB’ler ihtisas OSB’ler olduğu için bizim sorumluluk alanımızda değil. Ama bu OSB’lerin faaliyeti geçmesi ile birlikte Urfa sanayisinin de daha güçleneceği, Urfa’ya çok önemli katkılar sağlayacağı çok aşikardır. Koordinasyon meselesine gelince her ne kadar bugün bu söz konusu değilse de bu OSB’ler faaliyete geçtiği zaman çalışmalar konusunda güç birliği , işbirliğinin doğal olarak gelişeceğine ve şekilleneceğine, geçişler, paslaşmalar olacağına  inanıyorum.

Urfa sanayi şehri olacak mı?

Urfa sanayi şehri oldu. Neden derseniz? Bunu yatırıcılarımızdan anlıyoruz; geçen bir sanayicimize sordum. Urfa yı nasıl değerlendiriyorsunuz diye; Verdiği cevap şu oldu; Urfa sanayi bakımından Malatya ile aynı seviyede, Elazığ  ve Diyarbakır’dan daha iyi cevap verdi. Ama ben şunu da eklemek istiyorum bizde Valimiz, Belediye Başkanlarımız, ŞUTSO, Ticaret Borsası ilgili STK’larımızın bu heyecanı oldukça, halkımızın da sahiplenmesi ile birlikte Urfa sanayisi önümüzdeki yıllarda hayal edilemeyecek noktaya gelecektir. Çünkü Urfa’nın tarımı, nüfusu kısacası bütün bu sıçramayı yapabilecek altyapısı var.

Ya Gaziantep?

Şu an için Urfa ile Antep’i kıyaslamak mümkün değil. Antep’te sanayileşme 1900’lerin başında başlamış ve bir kültür olarak yerleşmiş. Bugün Antep sanayisi  120.000 kişiyi istihdam ediyor ve bir çok küçük ülkeden daha fazla üretim yapıyor. Antep sanayisi doktora konusu olabilecek bir konuma sahip ve bizim Antep’e yetişmemiz için çok, çok  çalışmamız Antep’li dostlarımızdan kardeşlerimizden örnek almamız gereken şeyler var. Antep demişken şunu da eklemek isterim; bir şehrin gelişimi açısında şu da çok önemlidir. O da o şehrin ileri gelenlerinin, sermaye sahiplerinin o şehri sahiplenmesi  konusudur. Antep’e baktığımızda bir Konukoğlu ailesi, Adana’da Sabancı ailesi bu şehirleri sahiplenmiş, sanayiden eğitime, sanattan, kültüre kadar bütün yatırımlarını o şehre yapmışlardır. Bir Konya’da onlarca Kombassan türü firma vardır. Ama bizim şehrimizde ileri gelen sermayedarlarımız  yatırımlarını ya dışarıya yapmışlardır ya da Urfa’yı terk etmek zorunda kalmıştır. Ama artık bizde bunu aştık ve gün geçtikçe sanayimiz daha da güçlenecektir.

Suriye iç savaşı Urfa’ya yatırımları hangi ölçüde etkiledi?

Maalesef Suriye iç savaşı Urfa sanayisini direkt etkiledi. Çünkü Urfa, Suriye ile komşu ve bizim ihracat yaptığımız iki kapı vardı. Suriye ve Irak kapısı ki iki ülkede de karışıklıklar bizi olumsuz etkiledi. Ama ben geleceğe yönelik ümitlerimi muhafaza ediyorum. Bir gün bu savaşlar ve karışıklar biter ve o günde Urfa’nın gerçek gücü ortaya çıkar diyorum.

Urfa sanayinin gelişiminde medyadan beklentileriniz nelerdir?

Medya sahip olduğu kitlelere ulaşma ve etkileme gücü ile gerçekten önemli bir güç. Bizimde Urfa ve Urfa’nın tanıtımında buna ihtiyacımız var. Biz bunun önemine inanıyoruz ve bu konuda üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazırız. Şunu da belirtmekte fayda görüyorum; Urfa ile ilgili basında çıkan olumsuz haberler yatırımcıyı olumsuz etkileyebiliyor: Medya bu konuda gereken hassasiyeti gösterir ve olaylara gerçekçi, objektif yaklaşırsa bunun Urfa’ya daha olumlu katkılar sağlayacağını düşünüyorum.

Eklemek istedikleriniz nelerdir?

Öncelikle size ve gazeteniz Gapgündemi’ne, Urfa OSB hakkında ve Urfa sanayisi hakkında düşüncelerimizi ifade etme imkanı verdiğiniz ve bunu kamuoyuna taşıdığınız için teşekkür ediyorum.

Bu vesile ile Türkiye’ye, Urfa’ya gönül vermiş insanların, hemşerilerimizin,  gayret, destek  ve çabaları ile Urfa sanayinin binlerce insana istihdam sağlamış, alt yapısı, üst yapısı ile, kültürel ve sosyal donatıları ile donatılmış OSB’lerin Türkiye’nin ve bölgemizin yüz akı olacağına olan inancımı paylaşmak istiyorum.

 

Oktay Yaşar

 1969 Şanlıurfa doğumlu. İnşaat Yüksek Mühendisi. İlk ve ortaokulu İstanbul’da tamamladı. 1987 Şanlıurfa lisesinden 1992 yılında Dicle Üniversitesi Mühendislik Fakültesinden İnşaat Mühendisi olarak mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesinde Yüksek lisansa başlayarak, 1994 yılında İnşaat Yüksek Mühendis ünvanı ile mezun oldu. Özel sektörde şantiye şefliği, Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde kurduğu teknik ekipte yer alan isimlerden birisi olarak , İstanbul Sarıyer Belediyesi İmar müdürlüğünde mühendislik, Harran Üniversitesi’nin kurulması ile  Yapı İşleri Teknik Daire Başkanlığında Etüt-Proje Şube Müdürlüğü, Yapı İşleri Teknik Daire Başkanlığı ,Harran Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcılığı’ndan sonra öğretim görevlisi olarak mühendislik bilimi derslerine devam etti.  Yurt dışında birçok ülkede bulunarak kent planlaması, çevre, peyzaj, ulaşım gibi konularda araştırma ve incelemeler de bulundu. Oktay Yaşar 2014 yılından bu tarafa yaklaşık 1,5 yıldır Şanlıurfa OSB Müdürlüğü görevini yürütüyor.


Kaynak / Editör: Okunma 16017

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


RöportajHaberleri

Kılıç: Gıda güvenliği hayati öneme sahiptir
Aktaş: Topraklarınızın kıymetini bilin
"Urfa Türkiye'nin sebze-meyve merkezi olabilir"
Urfa'da sanayileşmede sessiz atak
“Tohum tarımın temel taşıdır“
Önemli olan yerli tohumu üretmektir
“Pamuk biterse Urfa ekonomisi de biter”

Diğer Haberler

TürkAkım'dan ilk gaz 2019'da gelecek
Adıyaman ve Şanlıurfa'da yağmur duası
Yerli dürbünden hiçbir şey kaçmayacak
Sudan'a tarımsal yatırımlar başlıyor
Sebzeleri 'bilgisayar' ile üretiyorlar
Rüzgar enerjisinde 8 bin megavatlık kapasite hedefi
Hububat, bakliyat ve yağlı tohumlarda ihracat rekoru
Zeybekci: Tarımsal üretimi Gümrük Birliği kapsamına alacağız
E-Gazete (Bizim Gazete)
Yazarlar

Prof. Dr. Mehmet Ali Çullu

Prof._Dr._Mehmet_Ali_Çullu GAP’ta yine mi kuraklık tehlikesi?.

04.04.2016 13:12:56

2014 yılındaki soğuk zararı ve aynı yıldaki tarımsal kuraklı..

Servet YAZAR

Servet_YAZAR Geleceğimiz için suyumuza sahip çıkmalıyız.

04.04.2016 13:12:23

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu tarafından 1993 tarihi..

Müslüm COŞKUN

Müslüm_COŞKUN Organik Tarımın Şanlıurfa’daki potansiyeli..

16.03.2016 10:34:50

Global ölçekte dünyamızda yaşanan hızlı san..

Ali Rıza ÖZTÜRKMEN

Ali_Rıza_ÖZTÜRKMEN Türkiye'nin Geleceği Tarım'dadır..

02.12.2015 10:00:16

Türkiye'nin tarım potansiyeli nasıl acaba bunu değerlen..

Reşat KARADENİZ

Reşat_KARADENİZ BÖLGEDE KIRSAL SÜT..

21.02.2015 16:56:30

Bölgede mevcut durumda üretilen ve soğuk zincire d..

Abdulkerim DÖRTKARDEŞ

Abdulkerim_DÖRTKARDEŞ BAĞCILIK

21.01.2015 10:09:01

Bölgemiz bağcılık için en uygun iklim şartlarına..

Mehmet YILMAZ

Mehmet_YILMAZ Tarımda Kurtuluşun Formülü..

17.11.2014 09:12:40

Türkiye'de arz fazlalığı,  üretim kaybı, paza..

Prof. Dr. Cafer MART

Prof._Dr._Cafer_MART_ Pamukta zor yıllar!.

20.10.2014 11:20:18

Bu günlerde pamuk hasat dönemindeyiz. Pamuk yetişt..

F. Serkan KAPUCUK

F._Serkan_KAPUCUK 2 HAYVANDAN 1'İ TESPİT EDİLEMEDİ

15.09.2014 15:19:45

Şanlıurfa Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği..
Stratejik tarım ürünleri için oluşturulan takip masaları devredeStratejik ve fiyatı en çok değişim gösteren tarım ürü..
En Çok Okunanlar
Helal Akreditasyon Kurumu ilk akreditasyon belgesini verecek Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) Yönetim Kurulu Başkanı Zafer..  Kurban Bayramı yaklaşırken, Şanlıurfa ve çevresinin kurbanlık .. GAP TEYAP eğitimlere devam ediyor İshak Polat Şanlıurfa Ziraat Odası ve GAP TEYAP işbirliği ile yapılan eğit.. İvesi Koyunları halk elinde ıslah edilecek GAP TEM'de  İvesi Koyunlarının Halk Elinde Islahı Projesi  eğitim..

Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?


Anketler
   Çok Güzel117 Kişi (% 74 )
   İdare Eder24 Kişi (% 15 )
   Biraz Kötü16 Kişi (% 10 )

Toplam 157 Kişi


Namaz Vakitleri
Şehir
(sanliurfa)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
05:5007:3012:3715:0917:2718:55

Hava Durumu
Şehir
(sanliurfa)
Bugün
7°°C - 11°°C
Cumartesi
8°°C - 11°°C
Pazar
8°°C - 12°°C
Pazartesi
6°°C - 14°°C

Günün Sözü


Bircok insan mutluluğu burnunun üstünde unuttuğu gözlük gibi etrafta arar.


(Konfüçyus)


Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,11