Bugün - 03 Haziran 2020 ÇarşambaKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.pngimages/habersistemi_08.png
 
Şanlıurfa   33°°C
 
Türkiye'nin yerli ve milli patates tohumları laboratuvarda üretiliyorNevşehir'de bugüne kadar 7'si tescilli 10'u tescil sürecinde 17 f..
Kılıç: Gıda güvenliği hayati öneme sahiptir

Yediğiniz ilaç, ilcanız yemek olsun diye bir atasözümüz var.

Röportaj Haberi - 03 Ekim 2015 Cumartesi

(13:45)

Yediğiniz ilaç, ilcanız yemek olsun diye bir atasözümüz var. Peki yedeğimiz gıda ürünleri ne kadar sağlıklı? Yediğimiz gıda ürünlerinin sağlıklı olup olmadığını yaptıkları analizlerle öğrenmemizi sağlayan Şanlıurfa Gıda Kontrol Laboratuarı Müdürü sayın Mehmet Kılıç ile gıda güvenliğini ve bu güvenliği sağlayan laboratuarları konuştuk.


Röportaj:  İshak Polat

Kılıç: "Şanlıurfa Gıda Kontrol Laboratuar Müdürlüğü, ilgi yönetmelik çerçevesinde Denetim, İthalat, İhracat, Özel istek gibi gönderilen numunelerin analizleri, Kamu kurum ve kuruluşlarından gönderilen numunelerde resmi istek analizleri, Araştırma, Geliştirme ve Proje analizlerini raporlarında belirtmek kaydı ile yapmakta olup aynı zamanda Stajyer öğrenci eğitimi vermektedir"

Öncelikle kurumunuzu tanıyabilir miyiz?

Şanlıurfa Gıda Kontrol Laboratuar Müdürlüğü, 1987 yılında kurulmuş olup 3 Haziran 2011 tarihinde yürürlüğe giren 639 sayılı Kanun Hükmünde Kararname  ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Gıda ve Kontrol Müdürlüğüne doğrudan bağlanmıştır. Müdürlüğümüz ilgi yönetmelik çerçevesinde Denetim, İthalat, İhracat, Özel istek gibi gönderilen numunelerin analizleri, Kamu kurum ve kuruluşlarından gönderilen numunelerde resmi istek analizleri, Araştırma, Geliştirme ve Proje analizlerini raporlarında belirtmek kaydı ile yapmakta olup aynı zamanda Stajyer öğrenci eğitimi vermektedir.

Şanlıurfa Gıda Kontrol Laboratuar Müdürlüğü bünyesinde hangi laboratuarlar bulunmaktadır?

Müdürlüğümüz bünyesinde Fiziksel Analiz Laboratuarı, Kimyasal Analiz Laboratuarı, Mikrobiyoloji Analiz Laboratuarı olmak üzere üç laboratuar bulunmakta olup kurumumuza intikal eden her türlü gıda maddesinde fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik analizler yapılabilmekte ve bununla ilgili raporlandırma yapılmaktadır.

Bunun yanı sıra kurumumuz Nisan 2015 yılında dört analiz grubunda akredite olarak akreditasyon sertifikasını almıştır. Bu akreditasyon analizlerimizin ulusal ve uluslar arası kabulü konusunda önemli bir noktadır.

Kaç personelle hizmet veriyorsunuz?

Toplamda 43 personelle, halkımızın daha sağlıklı gıda tüketmesi için hizmet veriyoruz.  Gerek personel sayımız gerekse sahip olduğumuz cihazlarımız Şanlıurfa’ya hizmet verme noktasında yeterli olup gerek Şanlıurfa’da Gıda Sanayimizin yeterli düzeyde olmaması gerekse halkımızın arasında analiz edilmiş gıda tüketimi konusunda henüz yeterli bilincin oluşmamasından dolayı tam kapasite ile çalıştığımızı da maalesef söyleyemem.

Gıda güvenliğinin önemi nedir?

Yer yüzünde bütün canlıların hayatlarını idame ettirebilmeleri için hava, su ve gıdaya ihtiyacı vardır. İnsan olarak günümüzde neredeyse günün 15- 20 saati gıda tüketiyoruz, su içiyoruz. Artan nüfus ile birlikte günümüzde gıdaya olan talep çok artmış olup gıdanın üretimi, işlenmesi, paketlenmesi ve tüketiciye ulaşıncaya kadar ilaç, boya gibi bir çok element  bu gıdaların içersine girmektedir. Artan talep gıdaların hızlı ve seri bir şekilde tüketiciye ulaşmasını zaruri kılmıştır.

İşte tam burada iki önemli etken karşımıza çıkmaktadır kaliteli sağlıklı gıda. İnsanların ihtiyacını giderecek gıda arzında sağlıklarını tehlikeye atmayacak ürünlerin kullanımında yapılacak suiistimalleri tespit etmede bizim gibi laboratuarların önemi çok büyüktür ve asıl işlevimiz işte burada ortaya çıkmaktadır.

Suiistimallerin tespiti noktasında kapasiteniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Şöyle ifade edeyim; gelen talepler doğrultusunda gıda maddelerinde gıda kodeksine uygun olmayan her türlü analizleri ve tespitleri yapabilecek kapasiteye sahibiz. Ancak analiz sayısı ve analiz çeşidi gelecek olan talebe göre genişleyebilmektedir. Kurum olarak bize gelen her türlü ihtiyaca cevap verebilecek kapasitemiz var. Bunun yanı sıra da gelebilecek taleplere göre de cihaz ve personel olarak kendi kendimizi güncelleyecek bir yapıya sahibiz.

Analizini yaptığınız numuneler nerden geliyor?

Ağırlıklı olarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüzün ve İlçe Müdürlüklerimizin ve resmi kurumlarımızın yanı sıra çevre illerimizden laboratuarları bulunmayan kurumlardan geliyor. Bunun yanı sıra özel talep numuneleri geliyor ve bu numunelerin  Müdürlüğümüz bünyesindeki laboratuarlarda analizleri yapılıyor.

Özel sektörden gelen analiz istekleri ne durumda?

Maalesef Şanlıurfa’da Gıda Sanayimiz henüz istenilen boyutta olmadığı ve güvenli gıda noktasında analizin önemi konusundaki bilinç istenildiği boyutta olmadığı için özel sektörden gelen analiz istekleri tam istediğimiz seviyede değil. Ama şunu da ifade etmekten geçemeyeceğim; özellikle son birkaç yıldır başta sade yağ olmak üzere bölgemize özgü gıda ürünlerini üreten firmalar düzenli olarak analizler yapmakta olup bu gibi başvurularda bizim için sevindirici bir durumdur.

Kurum olarak istiyoruz ki bu analiz zincirleri yöresel ürünümüz olan peynir, yoğurt, isot, Urfa isotu  gibi ürünleri de kapsasın.

Gıda analizlerinin üretici için faydaları nelerdir?

Öncelikle üretilen sağlıklı bir ürünün analizlerinin yapılarak bunun raporlandırılması üretici firma için bir güven kaynağıdır. Sağlıklı bir gıda ürünü üreten ve bunu belgelendiren firma tüketiciye her zaman güven verir ve Pazar payını artırır. Özellikle yurtdışına ihracatlarda AB ülkelerinin bu analiz raporlarına verdiği önemde ortadadır.

Bunun yanı sıra analizden geçerek belgelendirilmiş ürünlerin Şanlıurfa gibi turizmin başkenti bir şehirde gelen turistlere satışı da önemli bir güven kaynağıdır.

Analizlerden ücret alıyor musunuz?

Resim kurumlardan resmi yazı ile gelen numune analizlerinden ücret alınmıyor.  Özel sektörden analiz ücreti alınıyor. Bu ücret Genel Merkezimiz tarafından belirlenen bir tarife olup istenilen analize göre değişiklik arz etmektedir.

Bu konuda ilgili kurum kuruluş ve STK’lara bir çağrınız var mı?

Elbette. Gıda konusunda ilgili kurum kuruluş, kooperatif, birlik gibi tüm gıda paydaşlarına çağrım şudur; gıda konusunda bir araya gelelim. Sağlıklı gıda üretimi konusunda tahlil, rapor konusunda biz gerekli desteği vermeye hazırız. Bunu yanı sıra üreticilerimizden bize gelen talepler konusunda biz onların ihtiyaçlarını gidermek için elimizden geleni yapmaya ve yenilemeye hazırız.

Kurum olarak denetim yetkiniz var mı?

Hayır. Bizim yasal olarak denetim yetkimiz yok. Gıda denetimi Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğüne bağlı olup onların usulüne uygun aldıkları numuneleri alıp usulüne uygun olarak analiz ederek onlara intikal ettiririz. Yoksa direkt olarak denetimlere katılmıyoruz. Ama zaman zaman Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüklerimizin denetim planları çerçevesinde kurumumuzu işletmelere, halkımıza, üreticilere, satıcılara tanıtmak ve işlevlerini anlatmak üzere kurumumuzdan teknik eleman desteği veriyoruz. Bundan amacımızda üreticilerimize böyle bir kurumun varlık ve işlevini anlatmaktır.

Sağlıklı gıda tüketiyor muyuz?

Şanlıurfa’da gıda üretimi yapan, satışını yapan işletmelerimiz  ürün numunelerini alarak analiz yaparak bu belgelendirme kültürüne sahip olmadığımız için maalesef oransal olarak bir rakam vermemiz mümkün değil. Bu da gerek işletmeler gerekse tüketici olarak vatandaşlarımızın gıda güvenliği konusunda çok ciddi yol kat etmemiz gerçeğini ortaya koyuyor.

Gıda güvenliği geleceğimizi, sağlığımız ilgilendiren çok hayati bir konudur ve gıda ile ilgili tüm resmi kurum, kuruluşların yanı sıra STK’larımız ve vatandaşlarımızın sahip çıkması ile  bilinç düzeyinin artırılması gerekir. Yoksa önümüzdeki yıllarda ortaya çıkacak hastalıklar, genetik deformasyonlar toplumumuzu tehdit eden en büyük sorunlardan bir tanesidir.

Vatandaş gıda güvenliğinde nelere dikkat etmeli?

Öncelikle vatandaşlarımız gıda güvenliğine dikkat etmeli ve merdiven altı dediğimiz üretiminde neler kullanıldığını bilmediği ürünleri tüketmemeli. Bunun yanı sıra işlenmiş gıdalarda son kullanım tarihi, paket deformasyonu gibi konulara dikkat etmeli ve içerik, bozulmuş gıda gibi durumlarda ilgili kurumları aramalıdır. Yaş sebze ve meyve tüketiminde petsitit dediğimiz zirai ilaç kalıntılarına dikkat etmelidir. Kısacası halkımız insan sağlığına zararlı ürünlere karşı dikkat etmeli güvenli gıda konusunda bilinçlenmelidir.

Eklemek istedikleriniz nelerdir?

Öncelikle size bu röportaj fırsatını tanıdığınız için teşekkür ediyorum. Bizler sürekli beslenmeye muhtaç ve sürekli gıda tüketen varlıklarız. Sağlıklı bir yaşam için temiz hava solumak, temiz su içmek  ve temiz gıda tüketmek zorundayız.

İşte vatandaşlarımızın güvenli ve sağlıklı gıda tüketebilmesi için Şanlıurfa Gıda Kontrol Laboratuar Müdürlüğü olarak görevimizin başında olduğumuzu ve gıda güvenliği bilincinin yerleşmesi için her türlü çalışmaya destek vermeye hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum. GAPGündemi


Kaynak / Editör: Okunma 18163

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


RöportajHaberleri

“Tohum tarımın temel taşıdır“
Urfa'da sanayileşmede sessiz atak
"Urfa Türkiye'nin sebze-meyve merkezi olabilir"
Aktaş: Topraklarınızın kıymetini bilin
Kılıç: Gıda güvenliği hayati öneme sahiptir
Önemli olan yerli tohumu üretmektir
“Pamuk biterse Urfa ekonomisi de biter”

Diğer Haberler

Anadolu Landini Urfa’da çiftçilerle buluşuyor
Narenciyede erken hasat, ihracatı artırdı
Matrah artırana vergi incelemesi muafiyetinde son gün yarın
Suruç Sulama Projesinde önemli gelişme
Yıldırım: Türkiye, tarımda ihracatçı ülke konumundadır
Kırmızı et fiyatları düşecek
İsveç'in enerjisi "çöpten"
Türkiye'nin kuru meyve ihracatı 700 milyon doları aştı
E-Gazete (Bizim Gazete)
Yazarlar

Prof. Dr. Mehmet Ali Çullu

Prof._Dr._Mehmet_Ali_Çullu GAP’ta yine mi kuraklık tehlikesi?.

04.04.2016 13:12:56

2014 yılındaki soğuk zararı ve aynı yıldaki tarımsal kuraklı..

Servet YAZAR

Servet_YAZAR Geleceğimiz için suyumuza sahip çıkmalıyız.

04.04.2016 13:12:23

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu tarafından 1993 tarihi..

Müslüm COŞKUN

Müslüm_COŞKUN Organik Tarımın Şanlıurfa’daki potansiyeli..

16.03.2016 10:34:50

Global ölçekte dünyamızda yaşanan hızlı san..

Ali Rıza ÖZTÜRKMEN

Ali_Rıza_ÖZTÜRKMEN Türkiye'nin Geleceği Tarım'dadır..

02.12.2015 10:00:16

Türkiye'nin tarım potansiyeli nasıl acaba bunu değerlen..

Reşat KARADENİZ

Reşat_KARADENİZ BÖLGEDE KIRSAL SÜT..

21.02.2015 16:56:30

Bölgede mevcut durumda üretilen ve soğuk zincire d..

Abdulkerim DÖRTKARDEŞ

Abdulkerim_DÖRTKARDEŞ BAĞCILIK

21.01.2015 10:09:01

Bölgemiz bağcılık için en uygun iklim şartlarına..

Mehmet YILMAZ

Mehmet_YILMAZ Tarımda Kurtuluşun Formülü..

17.11.2014 09:12:40

Türkiye'de arz fazlalığı,  üretim kaybı, paza..

Prof. Dr. Cafer MART

Prof._Dr._Cafer_MART_ Pamukta zor yıllar!.

20.10.2014 11:20:18

Bu günlerde pamuk hasat dönemindeyiz. Pamuk yetişt..

F. Serkan KAPUCUK

F._Serkan_KAPUCUK 2 HAYVANDAN 1'İ TESPİT EDİLEMEDİ

15.09.2014 15:19:45

Şanlıurfa Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği..
Albayrak: Pozitif bir büyüme ile bu yılı kapatacağızHazine ve Maliye Bakanı Albayrak, "(Kovid-19) Bu krize rağmen, yüzde 5..
En Çok Okunanlar
Fahiş fiyat artışı ve stokçuluğa karşı sıkı takip Fahiş fiyat artışında bulunduğu tespit edilenlere 10 bin liradan 100 bin li..  Kurban Bayramı yaklaşırken, Şanlıurfa ve çevresinin kurbanlık .. İvesi Koyunları halk elinde ıslah edilecek GAP TEM'de  İvesi Koyunlarının Halk Elinde Islahı Projesi  eğitim.. GAP TEYAP eğitimlere devam ediyor İshak Polat Şanlıurfa Ziraat Odası ve GAP TEYAP işbirliği ile yapılan eğit..

Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?


Anketler
   Çok Güzel118 Kişi (% 74 )
   İdare Eder24 Kişi (% 15 )
   Biraz Kötü16 Kişi (% 10 )

Toplam 158 Kişi


Namaz Vakitleri
Şehir
(sanliurfa)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
05:5007:3012:3715:0917:2718:55

Hava Durumu
Şehir
(sanliurfa)
Bugün
18°°C - 33°°C
Çarşamba
17°°C - 31°°C
Perşembe
15°°C - 31°°C
Cuma
17°°C - 32°°C

Günün Sözü


İnsanların en hayırlıları, ahmak, aptal diye adlandırılmadıkça kıyamet kopmaz


(Hz. Muhammed)


Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,19