Bugün - 20 Ocak 2020 PazartesiKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.pngimages/habersistemi_08.png
 
Şanlıurfa   10°°C
 
Kırsal kalkınma için 38 projeye 52 milyon lira hibe verilecekTarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Avrupa Birliği (AB) Kırsal Kalkınma..
Aktaş: Topraklarınızın kıymetini bilin

3-6 Mart 2016 tarihleri arasında düzenlenen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarına katılan Orgüb firma yetkilisi Sezgin Aktaş ile organik gübre ve toprak için önemini konuştuk.

Röportaj Haberi - 16 Mart 2016 Çarşamba

(10:38)

3-6 Mart 2016 tarihleri arasında düzenlenen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarına katılan Orgüb firma yetkilisi Sezgin Aktaş ile organik gübre ve toprak için önemini konuştuk.
Röportaj: İshak Polat / Urfalı çiftçilere “ Toprağınızın kıymetini bilin” diye çağrıda bulunan Sezgin Aktaş’a sizin için sorduklarımız ve aldığımız cevaplar...

- Sizi ve firmanızı tanıyabilir miyiz?
Sezgin Aktaş:  Firma yöneticilerindenim. Firmamızın ismi OrGüb. Firmamız organik gübre ağırlıklı bitki besleme üzerine üretim yapan firma.
Firma merkezimiz Mersin'de olup 3.000 m2 kapalı, 2.000 m2 açık alan olmak üzere toplam 5.000 m2 alan üzerinde faaliyetini yürütmekte ve  22 yıllık tecrübeye sahiptir. Organik Gübre, Kükürt, Bitki Besleme Grubu ve Sıvı Gübre üretim tesisimiz en son teknoloji ile yapılandırılmıştır.
Ürünlerimiz üretim aşamasında kaliteden ödün vermemek için teknik ekip ve tecrübeli kadrosuyla üretimin her aşamasında kontrol edilmektedir. Ürünlerimiz arasında; katı, toz ve sıvı gübreler bulunmakta olup Firmamız Ar-Ge çalışmalarına süreklilik kazandırarak her geçen gün dünyada yenilenen en son teknolojileri izleyerek çalışmalarını sürdürmektedir.
Karışımlarımız elektronik ortamda otomasyon sisteminde yapılmakta olup kaliteyi ve güveni her zaman ön planda tutmaktadır. Firmamız üretici ve ihracatçı bir firma olup Türkiye'nin birçok yerinde bayisi ve distribütörü bulunmaktadır.

- Ürün çeşitleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
- Türkiye toprakları bölgesine ve iklim koşullarına göre değişik toprak yapısına sahiptir. Firmamız Türkiye'nin 7 coğrafi bölgesinin toprak yapısına göre ürün üreten ve geliştiren bir firmadır.
Bu vesile ile firmamızın ürettiği çok çeşitli ürünler mevcut olup ürün yelpazemiz geniştir. Türkiye'nin hangi bölgesinden olursa olsun üretim yapan çiftçilerimiz web sitemizden bölgelerine uygun ürün çeşitlerimize ulaşabilirler veya iletişim hattımızdan bize ulaşabilirler.
Biz firma olarak çiftçimize hangi ürünü kullanmaları gerektiği konusunda her zaman yardımcı olmaya hazırız.

- Organik gübreyi kimyasal gübrelerden ayıran özellik nedir? Kullanım açısından neden organik gübre?
- Organik gübreyi diğer gübrelerden ayıran en büyük özellik içersinde bulundurduğu bileşenler. Son zamanlarda artık büyük firmalarda organik gübre üretimine yöneldiler. Bunun sebebine gelince de Türkiye topraklarındaki organik madde miktarının yetersiz oluşu.
Hâlbuki biz bunu yıllardır dile getiriyor ve bu yönde ürün üretiyorduk. Kimyasal gübreler bir nevi bitkiyi beslerken toprağa hiçbir katkısı olmuyordu.
Hâlbuki bizim topraklarımızın bölgesel olarak canlı faaliyetlere ihtiyacı var. Bizim topraklarımızın bir kısmında bu faaliyet kimi yerde az kimi yerde durgun kimi yer de de yok denecek kadar azalmış vaziyette. İşte organik gübre bir yerde bitkiyi beslerken aynı zamanda da toprağın canlanmasına katkı sağlıyor.
Maalesef bu güne kadar kullanılan kimyasal gübreler, gerek toprağın yapısal özelliklerinden, gerek yanlış gübrelemekten topraklarımız artık kilitlenmiş durumda. Bundan dolayı da toprağın organik yapısı bitkiye, bitki verimine yansıyor.

- Çiftçinin organik gübreye yaklaşımı nasıl?
- Urfalı çiftçi yeni yeni organik gübre ile tanışıyor. Henüz yolun başındalar diyebiliriz. Ama Türkiye çapında artık çiftçilerimiz organik gübreyi ve önemini biliyor ve kullanıyor.
Bir 5- 10 yıl öncesi gibi değiliz. Çiftçimizde artık üretimdeki sorunların topraktan başladığını biliyor ve toprağını korumak ve geliştirmek için çaba sarf ediyor. Çiftçimiz artık şunu biliyor; kaliteli bir toprağa sahipse iyi ve kaliteli ürün alacağını biliyor.

- Urfa bölgesinin toprak sorunları nelerdir?
Bizim tespitlerimize göre Urfa topraklarının ph sorunu var. Urfa toprakları tansiyon hastası olmuş durumda. 8'in üzerinde ph değerleri duyuyoruz. Bu toprağın canlı faaliyetlerinin bittiği namla gelir. Hastalıklı birisin düşünün ki üzülerek söylüyorum Urfa toprakları bu hale gelmiş. Bu durum düzeltilebilir.
Gerekli kurum ve kuruluşlar ve çiftçi ortak bir irade ortaya koyarsa bu durum düzeltilebilir. Belki biraz zaman alabilir ama dediğim gibi ortak bir irade ve mücadele ile bu topraklar geri kazanılabilir. Ama yine söylüyorum Urfa toprakları hastalıklı ve gerekli tedbirler alınmazsa verim düşer.

- Urfa çiftçisinin bu durumda ne gibi tedbirler alması gerekir?
- Toprakta insan bedeni gibi canlı bir varlıktır. İnsan hastalandığı zaman ne yapıyorsa toprak içinde aynı şeyin yapılması gerekir. Dolayısı ile çiftçimizin uzmanlardan yardım alması gerekiyor en başta. Bunun yanı sıra toprak analizi şart.
Çiftçimizin çok su verelim, çok gübre atalım çok verim alalım mantığını terk etmesi lazım. Çiftçimiz önce uzmanlardan yardım talep edecek, toprağını tahlil ettirecek ve ona göre toprağın ihtiyacına göre gübresini, miktarına göre atacak. Yani iyi bir toprak analizi, toprak ne istiyor, ne zaman ve ne kadar istiyor bunları bilmek şart. Kuruluş amacı tarım olan kurum kuruluşlar bu konuda çiftçiye yardım edecektir.

- Ürünlerinize ulaşmak isteyen çiftçi ne yapmalı?
- Şanlıurfa bayiimiz Azizoğlu Tarım. Teknik kadrosu, çalışmaları ile bölge çiftçisinin yakından tanıdığı bir kuruluş. Bütün bunların yanı sıra İl merkezinde ve ilçelerimizde bizzat sahada çiftçi eğitimi konusunda kendisini kanıtlamış ve çiftçinin güvenini kazanmış bir kuruluş.
 Azizoğlu Tarım yaptığı çalışmalarla çiftçinin sorunlarını bizzat yerinde tespit ederek çözüm önerileri sunan bir kuruluşumuzdur.
Bundan dolayı çiftçilerimizin sorun tespiti ve çözüm önerileri konusunda Azizoğlu Tarımla irtibata geçmelerini aracılığınızla çiftçilerimize tavsiye ediyorum.

- Urfa çiftçisine tavsiyeleriniz nelerdir?
- Aczine çiftçilerimize önerim şudur; toprağın bir canlı olduğunu unutmasınlar ve toprağın kıymetini bilsinler.
 Bizim insan olarak nasıl ki beslenmeye, vitamine ihtiyacı varsa toprağında beslenmeye ve vitamine ihtiyacı var.
Kaldı ki bu topraklar bizim değil tüm insanlığın ortak geleceğidir. Yalnız çiftçimizin özeni, dikkati yetmiyor. Tarım paydaşı kurum ve kuruluşlarında toprağa sahip çıkma noktasında çiftçimize yardımcı olması, desteklemesi ve yön göstermesi gereklidir.

- Son olarak fuarla ilgili izlenimlerinizi öğrenebilir miyiz?
- Fuarlar teknoloji ile insanı buluşturması açısından son derece önemli işlev görmesi açısından son derece önemli. Sizin de gözlemlediğiniz üzere Urfa çiftçisi tarım alanındaki son gelişmeleri görmek, denemek üzere bu fuara ilgi gösteriyor. İnşallah bu fuarlar tarımın daha da gelişmesi anlamında güzel adımlara vesile olur diye düşünüyorum.

- Eklemek istedikleriniz nelerdir?
- Öncelikle size ve gazetenize teşekkür ediyorum. Bize organik gübre konusundaki görüşlerimizi ifade etme ve bu konudaki teknik görüşleri çiftçimize aktardığınız için bir kez daha teşekkür ediyor çalışmalarınızda başarılar diliyorum.


Kaynak / Editör: Okunma 16183

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


RöportajHaberleri

Önemli olan yerli tohumu üretmektir
"Urfa Türkiye'nin sebze-meyve merkezi olabilir"
Urfa'da sanayileşmede sessiz atak
Aktaş: Topraklarınızın kıymetini bilin
“Tohum tarımın temel taşıdır“
Kılıç: Gıda güvenliği hayati öneme sahiptir
“Pamuk biterse Urfa ekonomisi de biter”

Diğer Haberler

Tarla ilaçlamalarına hız verildi
'5G'yi kullanan ilk 10 ülkeden birisi olacağız'
'67 yaşındaki Fakıbaba'nın gerektiğinde Afrin'e gideceğini görecekler'
Gece sulaması ile daha az su, daha fazla verim
TANAP'ın ilk etabında sona yaklaşıldı
'55 üründe dünyada ilk 10 sıradayız'
'Patates ve soğan fiyatlarında 2 haftaya ciddi düşüş bekliyoruz'
Zeytinde yılda 6 bin tonluk kayıp önlenecek
E-Gazete (Bizim Gazete)
Yazarlar

Prof. Dr. Mehmet Ali Çullu

Prof._Dr._Mehmet_Ali_Çullu GAP’ta yine mi kuraklık tehlikesi?.

04.04.2016 13:12:56

2014 yılındaki soğuk zararı ve aynı yıldaki tarımsal kuraklı..

Servet YAZAR

Servet_YAZAR Geleceğimiz için suyumuza sahip çıkmalıyız.

04.04.2016 13:12:23

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu tarafından 1993 tarihi..

Müslüm COŞKUN

Müslüm_COŞKUN Organik Tarımın Şanlıurfa’daki potansiyeli..

16.03.2016 10:34:50

Global ölçekte dünyamızda yaşanan hızlı san..

Ali Rıza ÖZTÜRKMEN

Ali_Rıza_ÖZTÜRKMEN Türkiye'nin Geleceği Tarım'dadır..

02.12.2015 10:00:16

Türkiye'nin tarım potansiyeli nasıl acaba bunu değerlen..

Reşat KARADENİZ

Reşat_KARADENİZ BÖLGEDE KIRSAL SÜT..

21.02.2015 16:56:30

Bölgede mevcut durumda üretilen ve soğuk zincire d..

Abdulkerim DÖRTKARDEŞ

Abdulkerim_DÖRTKARDEŞ BAĞCILIK

21.01.2015 10:09:01

Bölgemiz bağcılık için en uygun iklim şartlarına..

Mehmet YILMAZ

Mehmet_YILMAZ Tarımda Kurtuluşun Formülü..

17.11.2014 09:12:40

Türkiye'de arz fazlalığı,  üretim kaybı, paza..

Prof. Dr. Cafer MART

Prof._Dr._Cafer_MART_ Pamukta zor yıllar!.

20.10.2014 11:20:18

Bu günlerde pamuk hasat dönemindeyiz. Pamuk yetişt..

F. Serkan KAPUCUK

F._Serkan_KAPUCUK 2 HAYVANDAN 1'İ TESPİT EDİLEMEDİ

15.09.2014 15:19:45

Şanlıurfa Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği..
Merkez Bankası politika faizini yüzde 11,25'e indirdiMerkez Bankası bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 75..
En Çok Okunanlar
Kayısı ve kuru soğan üretimi 'güldürdü', sarımsak ve Antep fıstığı 'üz Türkiye'de geçen yıl 2018'e göre kayısıda üretim y&uu.. GAP TEM'de  İvesi Koyunlarının Halk Elinde Islahı Projesi  eğitim.. GAP TEYAP eğitimlere devam ediyor İshak Polat Şanlıurfa Ziraat Odası ve GAP TEYAP işbirliği ile yapılan eğit.. Hayvan pazarı hareketlendi  Kurban Bayramı yaklaşırken, Şanlıurfa ve çevresinin kurbanlık ..

Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?


Anketler
   Çok Güzel117 Kişi (% 74 )
   İdare Eder24 Kişi (% 15 )
   Biraz Kötü16 Kişi (% 10 )

Toplam 157 Kişi


Namaz Vakitleri
Şehir
(sanliurfa)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
05:5007:3012:3715:0917:2718:55

Hava Durumu
Şehir
(sanliurfa)
Bugün
4°°C - 10°°C
Salı
5°°C - 11°°C
Çarşamba
2°°C - 9°°C
Perşembe
0°°C - 9°°C

Günün Sözü


Yaptığını öven, yaptığını yıkar.


(Shakespeare)


Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,22