Bugün - 06 Nisan 2020 PazartesiKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.pngimages/habersistemi_08.png
 
Şanlıurfa   21°°C
 
Yazlık ekim yapılabilecek 21 ilde tohumun yüzde 75'i hibe olarak verilTarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, yaz dönemi ekilişlerinde kesinti yaş..
"Urfa Türkiye'nin sebze-meyve merkezi olabilir"

Çilek üreticisi İsa Şeker, "Şanlıurfa, Türkiye ve Ortadoğu'nun sebze ve meyve üretim merkezi olabilir.

Röportaj Haberi - 06 Mayıs 2016 Cuma

(17:19)

Çilek üreticisi İsa Şeker, "Şanlıurfa, Türkiye ve Ortadoğu'nun sebze ve meyve üretim merkezi olabilir. Devlet sebze ve meyve üretimini desteklerse hem çiftçimiz daha çok kazanır hem de memleketimiz kazanır" dedi.

Röportaj: İshak POLAT / Bu haftaki röportajımızı geçen hafta Çilek üreticisi Hasan Civcik ile yaptığımızın devamı olarak İsa Şeker ile gerçekleştirdik. 
Çilek ve yer fıstığı tarımı konusunda cesur bir adım atarak ortağı ile birlikte alternatif ürün konusunda Şanlıurfalı çiftçilere örnek olabilecek İsa Şeker'in düşünceleri ...

Sizi tanıyabilir miyiz?
Ben; İsa Şeker, Şanlıurfalıyım. Çiftçilik mesleği ile iştigal ediyorum.

Şanlıurfa'da çilek ve yer fıstığı ekmek fikri nereden aklınıza geldi?
Öncelikle şunu ifade etmek istiyorum; ben çiftçiliği çok seviyorum. Mesleğimin gereklerini yerine getirmenin yanı sıra yeni ürünler konusunda çok meraklıyım. 
Şanlıurfa'da yetiştirilebilecek yeni ürünler konusunda araştırma yaparken çilekle ilgili araştırmalar yaptım ve bu vesile ile ortağım Hasan Civcik ile tanıştım. 
Onda sonra da beraber bir yola çıktık. Ve bugün geldiğimiz noktada da çilek üretimi konusunda başarılıyız. Yer fıstığına geline yine ortağım Hasan Civcik'in önerisi ile yer fıstığı tarımına başladık ve gerçekten de çok olumlu sonuçlar aldık. Hatta ürün rekoltemiz Osmaniye, Ceyhan gibi yer fıstığı tarımının yapıldığı yerlere göre çok çok daha fazla oldu diyebilirim.

Sizi bu konuda cesaretlendiren, destek veren oldu mu?
Elbette. Öncelikle ben bu işi yapacağım diye kendi irademi ortaya koymuştum. Ama ortağım Hasan Civcik'in tecrübesi, cesaretlendirmesi ve yine GAPTAEM'in kurumsal desteği bize hem cesaretlendirdi hem de onların teknik, tecrübe desteği bizim başarıya ulaşmamızda önemli etkenlerden birisi oldu. 
Ben bu vesile ile bizlerden desteğini esirgemeyen GAPTAEM Müdürü İbrahim H. Çetiner'e Tarla Bitkileri Bölüm Başkanı Halil Hatipoğluna'a Ziraat Yüksek Mühendislerimiz Sibel Söylemez ve Şehnaz Korkmaz'a teşekkür ediyorum

Pamuk, buğday, mısır da ekiyorsunuz. Alternatif olarak ektiğiniz çilek ve yer fıstığının ekonomik getirisi nasıl?
Çilek ve yer fıstığının Ekonomik getirisi çok iyi diyebilirim. 50 dönümlük çileğin getirisi 500 dönümlük pamuk veya buğdayın getirisi kadar vardır diyebilirim. Ki biz geçen yılda çilek ektik. Bu sene ikinci senemiz. Kar elde etmesek bu yıl ekmezdik mesela.

Çilek ve yer fıstığı ekerken " yapmayın, olmaz" diyenler oldu mu?
Çok oldu. Bazıları yapmayın derken bizi korumak için söyledi ama bazıları da farklı düşüncelerle " yapamazsınız, başaramazsınız" dediler . 
Ama ben her şeyi göze alarak yola çıktım ve bugün ortağım Hasan Civcik geldiğimiz noktada Allah'a çok şükür çokta başarılıyız?

Sizi eleştirenlerin bu başarınız karşısındaki tepkisi ne oldu?
Hiçbir tepkileri olmadı. Ne tepkileri olacak ki? Ama içlerinden bazıları bizde ekmek istiyoruz, nasıl yapılır? Fide nerden temin edebiliriz? Gibi sorularla bizlere geldiler ve biz bu arkadaşlarımıza tüm tecrübelerimizi aktararak yardımcı olduk.

Çilek ve yer fıstığı tarımındaki başarınızı ile Şanlıurfa'ya nasıl bir katkı sağladığınızı düşünüyorsunuz?
Sorunuz için tşekkür ediyorum. Biz bu başarı ile aslında Şanlıurfalı çiftçi kardeşlerimizin biraz cesaret ve tecrübe ile aslında alternatif ürün dediğimiz çilek veya ikinci ürün olarak yer fıstığı gibi alternatif ürünlerde nelerin başarılabileceğini gösterdik. Örnek olduk. 
Biz çiftçimize şunu da gösterdik aslında pamuk, mısır, buğday Urfa'nın olmazsa olmazı değildir. Şanlıurfa'da her şey yetişir. Allah bize öyle topraklar vermiş ki ne ekerseniz ekin karşılğını alırsınız. Bu işin bir boyutu. Diğer boyutu da bakın bu tarlada tarım işçisi kardeşlerimiz çalışıyor. 
Bu kardeşlerimiz yerlerini yurtlarını, çocuklarının okullarını terk ederek artık başka şehirlere gitmiyorlar. Urfa'nın parası, emeği, insanı yine Urfa'da kalıyor. Bunu bile başarmak, bu insanların rızkına vesile olmak başlı başına bize mutluluk veriyor.

Siz bu işe başlarken fidan sıkıntınız oldu mu?
Hayır. Fide problemi yaşamadık. Biz fidelerimizi Nevşehir'den getirdik. Kısacası her hangi bir fide sıkıntısı çekmedik bu güne kadar.

Hedefinizde kendi fidenizi yetiştirmek var mı?
İnşallah diyelim. Çünkü şimdiye kadar böyle bir şey düşünmedik aslında. İlerisi için İnşallah diyelim yine.

İki yıldır 50 dönümlük alanda çilek tarımı yaptığınızı söylediniz. İleride bunu artırmayı düşünüyor musunuz?
Evet düşünüyoruz. Ama her şey bir kereden olmuyor. Ortağım Hasan Civcik bahsetti bende üzerinden tekrar geçmek istiyorum. Bizim en büyük sıkıntımız Mersin, Antalya yöresinden gelen kalitesiz çilek bizim ürettiğimiz Şanlıurfa çileğini sıkıntıya düşürüyor. 
Bakın bizi topladığımız ürünü Tarım kodeksine uygun olarak iki sınıf halinde piyasaya sürüyoruz. Ama dışarıdan gelen ve artık çürümeye yüz tutmuş çilekler bizim ürettiğimiz Şanlıurfa çileği ile karıştırılarak Şanlıurfa Çileği olarak vatandaşa satılıyor. Bu bizim için önemli bir problem.

Devlet sebze ve meyve üreticiliğini desteklemiyor. Destek olsa Şanlıurfa tarımında neler değişir?
Çok şey değişir. Şanlıurfa; Türkiye ve Ortadoğu'nun sebze ve meyve üretim merkezi olabilir. . Bu potansiyele sahip bir şehir Şanlıurfa. 
Eğer devlet sebze ve meyve üretimini desteklerse hem çiftçimiz daha çok kazanır hem de memleketimiz. Ama bu destek olmadığı için çiftçimizde desteklemesi olan pamuk, buğday, mısır gibi hem üretimi kolay olan hem de desteklemesi olan ürünleri tercih ediyor.

Çiftçilere tavsiyeleriniz nelerdir?
Şanlıurfalı bir çiftçi olarak acizane şunu söylemek isterim; çiftçilerimiz çilek, yer fıstığı, soya, yem bitkileri gibi alternatif ürünler konusunda ön yargılı olmasınlar. Bu konuda araştırsınlar, buyursunlar gelsinler biz tecrübelerimizi aktaralım. 
İnanın çitçimiz önyargılarını bir kırsalar aslında pamuk, mısır, buğday gibi ürünlerin dışında kendilerine kar getirecek o kadar ürün olduğunu görecekler ki. Yeter ki ilk adımı atsınlar.

Eklemek istedikleriniz nelerdir?
Öncelikle size ta tarlamıza kadar gelerek hem ortağım Hasan Civcik ile hem de benimle röportaj yaptığınız için teşekkür ediyorum. İnşallah bizim bu başarımız diğer çiftçi kardeşlerimize örnek olur. Yine sizin vesileniz ile tecrübelerimizi paylaşmaya hazır olduğumuzu ifade ediyorum ve okuyucularınıza saygılarımı sunuyorum.

 

Haberin Diğer Fotoğrafları

Kaynak / Editör: Okunma 16633

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


RöportajHaberleri

Kılıç: Gıda güvenliği hayati öneme sahiptir
Önemli olan yerli tohumu üretmektir
"Urfa Türkiye'nin sebze-meyve merkezi olabilir"
“Pamuk biterse Urfa ekonomisi de biter”
Urfa'da sanayileşmede sessiz atak
“Tohum tarımın temel taşıdır“
Aktaş: Topraklarınızın kıymetini bilin

Diğer Haberler

İki ayda 69 ülkeye domates salçası ihraç edildi
Seracılarla istişare toplantısı
Rusya'ya domates ihracatı üreticileri umutlandırdı
Mercimek ve nohut sevindirecek
Kurutulmuş bamya 'altın' kadar değerli
'Tarım desteklemelerini 1,8 milyardan 14,5 milyar liraya çıkardık'
Tarım arazileri ve 2B taşınmazlarının satış başvuruları için son 5 gün
Beyaz ette yüzde 35'e varan indirim yapıldı
E-Gazete (Bizim Gazete)
Yazarlar

Prof. Dr. Mehmet Ali Çullu

Prof._Dr._Mehmet_Ali_Çullu GAP’ta yine mi kuraklık tehlikesi?.

04.04.2016 13:12:56

2014 yılındaki soğuk zararı ve aynı yıldaki tarımsal kuraklı..

Servet YAZAR

Servet_YAZAR Geleceğimiz için suyumuza sahip çıkmalıyız.

04.04.2016 13:12:23

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu tarafından 1993 tarihi..

Müslüm COŞKUN

Müslüm_COŞKUN Organik Tarımın Şanlıurfa’daki potansiyeli..

16.03.2016 10:34:50

Global ölçekte dünyamızda yaşanan hızlı san..

Ali Rıza ÖZTÜRKMEN

Ali_Rıza_ÖZTÜRKMEN Türkiye'nin Geleceği Tarım'dadır..

02.12.2015 10:00:16

Türkiye'nin tarım potansiyeli nasıl acaba bunu değerlen..

Reşat KARADENİZ

Reşat_KARADENİZ BÖLGEDE KIRSAL SÜT..

21.02.2015 16:56:30

Bölgede mevcut durumda üretilen ve soğuk zincire d..

Abdulkerim DÖRTKARDEŞ

Abdulkerim_DÖRTKARDEŞ BAĞCILIK

21.01.2015 10:09:01

Bölgemiz bağcılık için en uygun iklim şartlarına..

Mehmet YILMAZ

Mehmet_YILMAZ Tarımda Kurtuluşun Formülü..

17.11.2014 09:12:40

Türkiye'de arz fazlalığı,  üretim kaybı, paza..

Prof. Dr. Cafer MART

Prof._Dr._Cafer_MART_ Pamukta zor yıllar!.

20.10.2014 11:20:18

Bu günlerde pamuk hasat dönemindeyiz. Pamuk yetişt..

F. Serkan KAPUCUK

F._Serkan_KAPUCUK 2 HAYVANDAN 1'İ TESPİT EDİLEMEDİ

15.09.2014 15:19:45

Şanlıurfa Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği..
Tohumda yüzde 75 hibe tarımda üretimin artmasına katkı sağlayacakTÜRKTOB Yönetim Kurulu Başkanı Akcan, "Tohumda verilen yüzde..
En Çok Okunanlar
Domatesin kurusu da salçası da döviz kazandırıyor
Ağırlıklı olarak kahvaltılarda tercih edilen kuru domatesin ihracatından yı.. Türkiye'nin geleneksel ihraç kalemlerinden kuru incir,&nbs.. Ticaret Bakanlığı mart ayı veri bülteni yayımlandı Ticaret Bakanlığının geçici dış ticaret verilerine göre, martta.. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'dan işletmelere 'kısa çalışma ödeneği' çağ  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat His.. GAP TEM'de  İvesi Koyunlarının Halk Elinde Islahı Projesi  eğitim.. GAP TEYAP eğitimlere devam ediyor İshak Polat Şanlıurfa Ziraat Odası ve GAP TEYAP işbirliği ile yapılan eğit.. Hayvan pazarı hareketlendi  Kurban Bayramı yaklaşırken, Şanlıurfa ve çevresinin kurbanlık ..

Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?


Anketler
   Çok Güzel117 Kişi (% 74 )
   İdare Eder24 Kişi (% 15 )
   Biraz Kötü16 Kişi (% 10 )

Toplam 157 Kişi


Namaz Vakitleri
Şehir
(sanliurfa)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
05:5007:3012:3715:0917:2718:55

Hava Durumu
Şehir
(sanliurfa)
Bugün
11°°C - 21°°C
Salı
11°°C - 22°°C
Çarşamba
11°°C - 23°°C
Perşembe
10°°C - 19°°C

Günün Sözü


Bir köy muhtarsız olmaz.Bir iğne ustasız olmaz,sahipsiz olamaz. Bir harf kâtipsiz olamaz, biliyorsun.Nasıl oluyor ki; nihayet derecede muntazam şu Kâinat Hakim?siz olur ?


(BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ (R.A))


Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,14