Bugün - 03 Haziran 2020 ÇarşambaKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.pngimages/habersistemi_08.png
 
Şanlıurfa   33°°C
 
Türkiye'nin yerli ve milli patates tohumları laboratuvarda üretiliyorNevşehir'de bugüne kadar 7'si tescilli 10'u tescil sürecinde 17 f..
Suruç Ovası yeşile büründü

Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) Eylem Planı kapsamında hayata geçirilen Suruç Ovası Pompaj Sulama Projesi ile suya kavuşan Suruç Ovası'nda ürün çeşitliliği ve verim arttı.

Sulama Haberi - 17 Eylül 2016 Cumartesi

(11:09)

Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) Eylem Planı kapsamında hayata geçirilen Suruç Ovası Pompaj Sulama Projesi ile suya kavuşan Suruç Ovası'nda ürün çeşitliliği ve verim arttı.
AA / Proje çerçevesinde yaklaşık 2 yıl önce tamamlanan Atatürk Barajından Suruç Ovasına su taşıyan, dünyanın en uzun 5'inci tüneliyle 560 bin dekar tarım arazisi, basınçlı borulu sulama şebekesi, yağmurlama ve damlama sistemiyle sulanıyor.
Daha önce bozkırı andıran Suruç Ovası'nda sulu tarım sayesinde ürün çeşitliliği ve verim arttı. Bölgede yalnızca buğday, arpa ve mercimek gibi ürünleri yetiştiren çiftçi, su sorununun giderilmesiyle patlıcan, biber, domates, sarımsak, nane ve yeşil fasulye gibi tarım ürünlerine de yöneldi.
İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Murat Yahlizade yaptığı açıklamada, ilçe nüfusunun 101 bin kişi olduğunu, nüfusun yüzde 90'ının geçimini tarımsal üretimle sağladığını söyledi.
Suruç çiftçisinin yaklaşık 30 yıldan bu yana susuzlukla mücadele ettiğini belirten Yahlizade, bölgedeki kuraklığın beraberinde işsizliği getirdiğini, ancak son dönemlerde yürütülen politika ve yapılan yatırımlarla sorunların bir bir çözüldüğünü ifade etti.
Yaklaşık 2 yıl önce hayata geçirilen Suruç Ovası Pompaj Sulama Projesi ile bölgenin 30 yıllık su hasretinin sona erdiğini anlatan Yahlizade, şunları kaydetti:
"Suruç Ovası'ndaki kupkuru alanlarımız suyun gelmesiyle yeşile büründü. Su sayesinde, özellikle bölge çiftçisinin bilmediği, dışarıdan getirip tükettiği ürünler yetiştirilmeye başlandı. İlçedeki çiftçi sayımız Türkiye İstatistik Kurumuna göre 2015 itibariyle 5 bin 350. Bu rakam 2016'da daha da yükselecek. Bölgede daha önce buğday, arpa, mercimek ve kısmi olarak Antep fıstığı yetiştiriliyordu. Suyun bölgeye kısım kısım gelmesiyle bu ürünler de değişti. Biz de köy köy, mahalle mahalle gezerek okullarda, camilerde çiftçilerimize, suyun kullanımı hakkında eğitimler verdik. Şu anda eğitim verilmeyen köy kalmadı."

"Çiftçimiz toprağı nasıl sulayacağını öğrendi"
Hükümetin, yürüttüğü projeler kapsamında verdiği hibe kredilerle bölge çiftçisine büyük imkanlar sağladığını aktaran Yahlizade, şöyle devam etti:
"Hükümetimizin başlattığı projelerle özellikle çiftçilerimize hibe kapsamında çeşitli araç ve gereçler verildi. Bununla birlikte finansal kaynak da oluşturuldu. Bankalar da tarımsal kredileri çiftçilere cüzi faizlerle verdi. Haliyle çiftçimiz donanımlı hale geldi. Bölgemiz yer altı sistemleriyle sulanıyor. Araziye zarar gelmiyor. Çiftçilerimiz artık toprağı nasıl kullanacağını ve sulayacağını biliyor. Geçmişte 20 bin dekar olan pamuk ekimimiz bugün 2-3 katına çıktı, mısır ekili alanlar 3 kat arttı. Çiftçilerimizi yönlendirerek bölgede yeni ürünlerin ekimini sağladık, patlıcan, domates, biber, sarımsak, yeşil fasulye ve karpuz gibi ürünler yetiştiriliyor. Bölgede artık yok yok. Yani 10 dönüm arazisi olan bir çiftçimiz artık rahatlıkla geçimini sağlayabiliyor."


"Birkaç yıl öncesine kadar iş arayan Suruçlu artık işveren oldu"
Bölgenin birkaç yıl öncesine kadar kuraklık ve işsizlikle anıldığını ifade eden Yahlizade, artık yatırımlardan bahsedildiğini, işsizliğin de gerilediğini vurguladı.
Yahlizade, "Gençlerimiz artık tarlasında çalışıyor. Başka bölgelere gidip tarlalarda çalışan sayısı azaldı, burada istihdam sağlanıyor. Daha önce mevsimlik işçilik nedeniyle çocuklarımız eğitimlerinden geri kalıyordu. Artık çocuklarımız kendi bölgesinde eğitimlerine devam ediyor. Birkaç yıl öncesine kadar iş arayan Suruçlu artık işveren oldu. İlçemiz yemyeşil bir alan haline geldi, bu da refah seviyesini artırdı." dedi.
Bölgede çiftçilik yapan Müslüm Aydın da daha önce tarlasına buğday ve arpa ektiğini belirterek, "Suyun bölgeye çok faydası oldu, artık insanlarımız Ordu'ya, Çukurova'ya gidip çalışmıyor, onun yerine kendi tarlasında çalışıyor. Suyun gelmesiyle 2 yıldır tarlamda yeşil fasulye yetiştiriyorum. Geçen yıl verim çok iyiydi, şükürler olsun memnunum." diye konuştu.
"Tarlalarımız ikinci ürünü
gördü"
Çiftçi Mehmet Binici de bölgeye suyun gelmesiyle çiftçinin ekonomik yönden yüzde 70 rahatladığını söyledi.
Binici, "Susuzluk nedeniyle bıraktığımız arazilerimizi ekmeye başladık. Mevcut tarlalarımızda yüzde 45 verim artışı yaşanıyor. Tek mahsul ektiğimiz tarlalarımızda artık ikinci ürün yetiştiriyoruz. Bölgede ikinci ürün olarak buğdaydan sonra mısır ekiyoruz, fakat ikinci üründe pazarlama sıkıntısı yaşıyoruz. Mısırı sadece özel sektör alıyor, bu konuda yetkililerden destek bekliyoruz." dedi.


Kaynak / Editör: Okunma 2774

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


SulamaHaberleri

Mısır ve Etiyopya arasındaki baraj müzakereleri kördüğüme dönüştü
Diyarbakır'da yapılan iki baraj ile 158 bin dekar arazi suya kavuşacak
Pamukta temizlik uyarısı
GAP TEYAP eğitimlere devam ediyor
Dünya Gıda Günü'nün teması 'aile çiftçiliği'
Fıstık Birliği kuruluyor
Buğdayda rekolte beklentisi arttı
Sulamanın durdurulması kararı iptal edildi

Diğer Haberler

GÜBRETAŞ Genel Müdürlüğüne Yumaklı asaleten atandı
'Et ve sütte sıfır KDV' talebi
Fıstık hasadı başladı
Gaziantepli ayakkabıcıların gözü dünya pazarında
Fatih sondaj gemisi Akdeniz'de ilk sondajına başlıyor
Yingli Solar'a Altın Voltaj Ödülü
ŞANLIURFA’DA 16 TESİSİN AÇILIŞI YAPILDI.
'Yöresel ürün' için zorunluluk gelecek
E-Gazete (Bizim Gazete)
Yazarlar

Prof. Dr. Mehmet Ali Çullu

Prof._Dr._Mehmet_Ali_Çullu GAP’ta yine mi kuraklık tehlikesi?.

04.04.2016 13:12:56

2014 yılındaki soğuk zararı ve aynı yıldaki tarımsal kuraklı..

Servet YAZAR

Servet_YAZAR Geleceğimiz için suyumuza sahip çıkmalıyız.

04.04.2016 13:12:23

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu tarafından 1993 tarihi..

Müslüm COŞKUN

Müslüm_COŞKUN Organik Tarımın Şanlıurfa’daki potansiyeli..

16.03.2016 10:34:50

Global ölçekte dünyamızda yaşanan hızlı san..

Ali Rıza ÖZTÜRKMEN

Ali_Rıza_ÖZTÜRKMEN Türkiye'nin Geleceği Tarım'dadır..

02.12.2015 10:00:16

Türkiye'nin tarım potansiyeli nasıl acaba bunu değerlen..

Reşat KARADENİZ

Reşat_KARADENİZ BÖLGEDE KIRSAL SÜT..

21.02.2015 16:56:30

Bölgede mevcut durumda üretilen ve soğuk zincire d..

Abdulkerim DÖRTKARDEŞ

Abdulkerim_DÖRTKARDEŞ BAĞCILIK

21.01.2015 10:09:01

Bölgemiz bağcılık için en uygun iklim şartlarına..

Mehmet YILMAZ

Mehmet_YILMAZ Tarımda Kurtuluşun Formülü..

17.11.2014 09:12:40

Türkiye'de arz fazlalığı,  üretim kaybı, paza..

Prof. Dr. Cafer MART

Prof._Dr._Cafer_MART_ Pamukta zor yıllar!.

20.10.2014 11:20:18

Bu günlerde pamuk hasat dönemindeyiz. Pamuk yetişt..

F. Serkan KAPUCUK

F._Serkan_KAPUCUK 2 HAYVANDAN 1'İ TESPİT EDİLEMEDİ

15.09.2014 15:19:45

Şanlıurfa Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği..
Albayrak: Pozitif bir büyüme ile bu yılı kapatacağızHazine ve Maliye Bakanı Albayrak, "(Kovid-19) Bu krize rağmen, yüzde 5..
En Çok Okunanlar
Fahiş fiyat artışı ve stokçuluğa karşı sıkı takip Fahiş fiyat artışında bulunduğu tespit edilenlere 10 bin liradan 100 bin li..  Kurban Bayramı yaklaşırken, Şanlıurfa ve çevresinin kurbanlık .. İvesi Koyunları halk elinde ıslah edilecek GAP TEM'de  İvesi Koyunlarının Halk Elinde Islahı Projesi  eğitim.. GAP TEYAP eğitimlere devam ediyor İshak Polat Şanlıurfa Ziraat Odası ve GAP TEYAP işbirliği ile yapılan eğit..

Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?


Anketler
   Çok Güzel118 Kişi (% 74 )
   İdare Eder24 Kişi (% 15 )
   Biraz Kötü16 Kişi (% 10 )

Toplam 158 Kişi


Namaz Vakitleri
Şehir
(sanliurfa)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
05:5007:3012:3715:0917:2718:55

Hava Durumu
Şehir
(sanliurfa)
Bugün
18°°C - 33°°C
Çarşamba
17°°C - 31°°C
Perşembe
15°°C - 31°°C
Cuma
17°°C - 32°°C

Günün Sözü


"Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla ışığından birşey kaybetmez."


()


Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,19