Bugün - 07 Nisan 2020 SalıKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.pngimages/habersistemi_08.png
 
Şanlıurfa   21°°C
 
Enflasyon rakamları açıklandıTüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) martta aylık bazda yüzde 0,57,..
Prof. Dr. Cafer MART
Pamukta zor yıllar!. - 20 Ekim 2014 Pazartesi

Bu günlerde pamuk hasat dönemindeyiz. Pamuk yetiştirilen diğer bölgelerde olduğu gibi, Harran Ovası'nda da verimler gayet iyi ve rekoltenin yüksek olması bekleniyor. Ancak pamuk üreticisi mutlu değil. Çünkü pamuk fiyatları son yılların en düşük seviyesinde. Pamuk politikasının acilen gözden geçirilmesi gerekliliğinin tartışılması gerektiği günler içerisinde olduğumuza inanıyorum. Öncelikle, konuyla ilgili resmi bir rapordan alıntı bir ifadeyi sizlerle paylaşmak istiyorum: 
"Ülkemizde pamuk üretim ve tüketiminin ekonomideki stratejik yeri ve önemi tekrar değerlendirilerek, acilen sektördeki duruma müdahalelerde bulunulmalıdır. Bu sebeple, pamuk üretimi, sadece tarımsal üretim olarak değil; ülkemizde en büyük ihracatı gerçekleştiren ve en büyük istihdam yükünü çeken sektör olarak tekstil sektörüne hammadde temini bağlamında; "ülkemiz için stratejik bir ürün/üretim" olarak benimsenmelidir.
Ülkemiz pamuğunun yüksek maliyet sorununun çözülmesi ve bu yolla üretimin artırılması ve dünya fiyatlarıyla rekabet edilebilmesi için pamuk politikaları yeniden değerlendirilmelidir. Pamuk destekleme primlerinin tespitinde rakip ülke koşulları ve dünya fiyatları göz önüne alınmalıdır. Pamuk destekleme primleri artırılamıyor ise, gübre, mazot, tarımsal sulamada kullanılan elektrik gibi tarımsal girdi fiyatlarının düşürülmesi, girdiler üzerindeki KDV gibi vergilerin makul bir seviyeye çekilmesi şeklinde, en azından Türk pamuğunun dünya koşullarında rekabetçi bir yapıya kavuşmasını sağlayacak uygulamalara ihtiyaç vardır".
Yukarıdaki ifade, T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın yıllık olarak yayınladığı son Pamuk Raporu'ndan birebir alıntı. Yazıda özet olarak vurgulayacağım noktaları, pamuk politikasına yön veren yetkili Bakanlıklarımızdan birinin resmi raporundan almak istedim.
Pamuk niçin stratejik bir ürün olarak ilan edilmeli? Tekstil sektörü, doğrudan veya dolaylı bir milyon insanın geçimini sağlayan; 2013 yılı itibariyle 25,5 milyar dolar değer ile ihracatımızda en önemli paya sahip olan; Türkiye'nin Dünya'da en büyük 7. hazır giyim ihracatçısı ülke olmasını sağlayan; 2023 hedeflerinde toplam 72 milyar dolar ihracat hedefine konu olan bir sektördür. Pamuk, Türkiye'nin ihracatında lokomotif role sahip olan bu sektörün yani Tekstil sektörünün hammaddesi durumundadır. Böyle bir sektör dışa bağımlı olarak sürdürülemez. Bugün itibariyle yıllık 1.5 milyon ton civarında olan sektörün pamuk ihtiyacının maalesef ‰ 60'ı dışarıdan ithal edilmektedir.
Türkiye'de pamuk üretim maliyetleri yüksek mi? 2014 yılı üretim sezonu verilerine göre pamuğun dekara maliyeti bölgeler ortalaması olarak yaklaşık 930 TL (tarla kirası dâhil); kütlü maliyeti ise, dekardan ortalama 500 kg/da verim alındığı varsayıldığında 1.84 TL/kg civarındadır. Kütlü pamuk fiyatlarının bu günlerde ST-1 beyaz pamuk için 1.3 TL/kg civarında seyrettiği dikkate alındığında, desteklemeyle (0.55TL/kg) birlikte çiftçinin elde ettiği kazancın (925 TL/dekar) maliyetin (930 TL/dekar) altında ve zararda olduğu görülmektedir.
Hasadı makineli dahi olsa bir süreç isteyen ve meşakkatli olan pamukta üretici mevsim şartlarından da fazlasıyla olumsuz etkilenmekte, yağmurla birlikte ürünü ST-1 beyaz pamuk fiyatına oranla ‰10-20 düzeyinde değer kaybetmektedir. Bu durumda pamuk tarımı ekonomik olmaktan çıkmakta, çiftçi emeğinin karşılığını alamamaktadır. Yapılması gereken, yukarıda Bakanlık raporundan alınan ifadede de belirtildiği gibi, ya destekleme arttırılmalı, ya da üretim maliyet unsurlarında düzenlemeye gidilmelidir. Yapılacak iyileştirmede, üreticiye maliyet üzerine ‰20-25 gibi bir risk ve yaşam marjı sağlanması hedeflenmelidir.
Üretim maliyetleri içerisinde, motorin, enerji, bitki besleme ürünleri ve bitki koruma ilaçları önemli bir yer tutmaktadır. Son on yılda kütlü satış fiyatı destekleme dahil sadece ‰ 18 artarken, motorin fiyatı ‰ 92 artmıştır. Keza gübre ve tarım ilaçları fiyatlarındaki artışlar da benzer düzeylerdedir. Ayrıca önümüzdeki yıllarda yüksek enerji maliyetlerine bakarak, bilhassa GAB'da enerji kullanarak sulama yapanlarda sulama maliyeti de artacaktır.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkililerince 3.Ulusal Pamuk Zirvesi'nde 2017 yılında 2.55 milyon ton, 2023 yılında 3 milyon ton kütlü pamuk üretimi hedef olarak belirtilmiştir. Böyle bir maliyet ve getiri düzeyinde pamuk üretimimizi ikiye katlamak bir yana, pamuk tarımının sürdürülebilirliğini beklemek dahi fazla iyimser bir yaklaşım olacaktır.
Kârlılıkta önemli olan verim konusunda çiftçilerimizin durumu nedir? Kütlü maliyetinin düşürülmesinde önemli noktalardan birisi de birim alandan elde edilen ürünün yani verimin arttırılmasıdır. Pamukta bu konuda ülkemiz çiftçilerinin başarılı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Tohum tedarik eden firmaların yüksek verimli pamuk çeşitlerini geliştirmesi ve üreticilerin kullanımına sunmasının da katkısıyla 1980'li yıllarda dekara 200 kg civarında olan ortalama kütlü verimi, TÜİK verilerine göre 2013 yılında 499 kg'a ulaşmıştır.
Başka bir deyişle pamuk verimi ‰150 artmıştır. Türkiye bu verim ile, Dünya'da en yüksek verime sahip ilk iki ülke arasında yer almaktadır. Bunun anlamı, çiftçilerimiz üzerine düşen görevi başarıyla yapmaktadır. Ancak, elde edilen yüksek verim, üreticinin elde ettiği geliri bir nebze arttırsa da, üretim maliyetlerinin yüksekliğine bağlı olarak pamuk tarımının sürdürülebilirliliğini sağlamaya tek başına yetmemektedir.
Sonuç olarak, ticaret enstrümanları ile korunmayan nadir tarımsal ürünlerden biri ve Dünya'daki üretim ve ticaretten en fazla etkilenen ürün olan pamukta yerli pamuk üretimini arttırmak buna bağlı olarak ithal bağımlılığımızı azaltmak istiyorsak, öncelikle pamuk tarımının sürdürülebilir kılınması için acilen pamuk politikasının gözden geçirilmesi gerekmektedir. Pamuk üretimi, sadece tarımsal üretim olarak değil, ülkemizin en büyük ihracatını gerçekleştiren ve başta GAB olmak üzere en büyük istihdam yükünü çeken tekstil sektörüne hammadde temini bağlamında stratejik bir ürün olarak benimsenmelidir.
Pamuk üretimi yarattığı istihdam ile sosyal yönü çok kuvvetli bir ürün olup, önemli ekonomik ve toplumsal dengeleri de peşinden sürüklemektedir. Pamuk destekleme primleri ülkemiz üretim maliyetleri, rakip ülke koşulları ve dünya fiyatları göz önüne alınarak 2014 yılı için yeniden belirlenmelidir.
Gerekli önlemler alınmadığı takdirde 2015 yılında Türkiye pamuk ekim alanı son yıllardaki en düşük seviyesine düşebilecektir. Bu da daha fazla pamuk ithalatı, dış ticaretimizde daha fazla açık anlamına gelecektir.

ProGen Tohum Genel Koordinatörü


İletişim: - Okunma 19133

Bu yazıya hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


Diğer Yazıları

Yazara ait başka yazı bulunamadı...
E-Gazete (Bizim Gazete)
Yazarlar

Prof. Dr. Mehmet Ali Çullu

Prof._Dr._Mehmet_Ali_Çullu GAP’ta yine mi kuraklık tehlikesi?.

04.04.2016 13:12:56

2014 yılındaki soğuk zararı ve aynı yıldaki tarımsal kuraklı..

Servet YAZAR

Servet_YAZAR Geleceğimiz için suyumuza sahip çıkmalıyız.

04.04.2016 13:12:23

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu tarafından 1993 tarihi..

Müslüm COŞKUN

Müslüm_COŞKUN Organik Tarımın Şanlıurfa’daki potansiyeli..

16.03.2016 10:34:50

Global ölçekte dünyamızda yaşanan hızlı san..

Ali Rıza ÖZTÜRKMEN

Ali_Rıza_ÖZTÜRKMEN Türkiye'nin Geleceği Tarım'dadır..

02.12.2015 10:00:16

Türkiye'nin tarım potansiyeli nasıl acaba bunu değerlen..

Reşat KARADENİZ

Reşat_KARADENİZ BÖLGEDE KIRSAL SÜT..

21.02.2015 16:56:30

Bölgede mevcut durumda üretilen ve soğuk zincire d..

Abdulkerim DÖRTKARDEŞ

Abdulkerim_DÖRTKARDEŞ BAĞCILIK

21.01.2015 10:09:01

Bölgemiz bağcılık için en uygun iklim şartlarına..

Mehmet YILMAZ

Mehmet_YILMAZ Tarımda Kurtuluşun Formülü..

17.11.2014 09:12:40

Türkiye'de arz fazlalığı,  üretim kaybı, paza..

Prof. Dr. Cafer MART

Prof._Dr._Cafer_MART_ Pamukta zor yıllar!.

20.10.2014 11:20:18

Bu günlerde pamuk hasat dönemindeyiz. Pamuk yetişt..

F. Serkan KAPUCUK

F._Serkan_KAPUCUK 2 HAYVANDAN 1'İ TESPİT EDİLEMEDİ

15.09.2014 15:19:45

Şanlıurfa Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği..
Ticaret Bakanlığı mart ayı veri bülteni yayımlandıTicaret Bakanlığının geçici dış ticaret verilerine göre, martta..
En Çok Okunanlar
Yumurta üreticileri için bir 'kapı' kapanırken diğerleri açılıyor Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) Başkanı İbrahim Afyo.. GAP TEM'de  İvesi Koyunlarının Halk Elinde Islahı Projesi  eğitim.. GAP TEYAP eğitimlere devam ediyor İshak Polat Şanlıurfa Ziraat Odası ve GAP TEYAP işbirliği ile yapılan eğit.. Hayvan pazarı hareketlendi  Kurban Bayramı yaklaşırken, Şanlıurfa ve çevresinin kurbanlık ..

Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?


Anketler
   Çok Güzel117 Kişi (% 74 )
   İdare Eder24 Kişi (% 15 )
   Biraz Kötü16 Kişi (% 10 )

Toplam 157 Kişi


Namaz Vakitleri
Şehir
(sanliurfa)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
05:5007:3012:3715:0917:2718:55

Hava Durumu
Şehir
(sanliurfa)
Bugün
11°°C - 21°°C
Salı
11°°C - 22°°C
Çarşamba
11°°C - 23°°C
Perşembe
10°°C - 19°°C

Günün Sözü


Ya Ali, cenazemi sen yıkayacaksın. Borcumu sen ödeyeceksin, zimmetimi sen ifa edeceksin?


(Hz. Muhammed)


Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,17