Bugün - 03 Haziran 2020 ÇarşambaKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.pngimages/habersistemi_08.png
 
Şanlıurfa   33°°C
 
Türkiye'nin yerli ve milli patates tohumları laboratuvarda üretiliyorNevşehir'de bugüne kadar 7'si tescilli 10'u tescil sürecinde 17 f..
Bakan Eroğlu'ndan 'barajlarda doluluk oranı' açıklaması

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye genelinde barajların doluluk oranlarıyla ilgili, "Herhangi bir sıkıntı yok.

Sulama Haberi - 26 Kasım 2017 Pazar

(14:33)

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye genelinde barajların doluluk oranlarıyla ilgili, "Herhangi bir sıkıntı yok. Mesela sulama maksatlı 235 barajda doluluk oranı yüzde 31. İçme suyu maksatlı 90 büyük barajımız var, doluluk yüzde 30, enerji maksatlı 115 baraj, yüzde 36 dolu. Şu anda İstanbul'da yüzde 55, İzmir ve Bursa'da yüzde 42, Ankara'da yüzde 10 ama Çamlıdere Barajı çok büyük." dedi.

Yalova Valiliğine ziyarette bulunan Eroğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, hükümet olarak büyük önem verdikleri bu kentte bugün 5 tesisin temelini atacaklarını söyledi.

Kente geçen sene geldiğinde 229 milyon lira değerinde 30 müjde verdiğini anımsatan Eroğlu, "Bu 30 müjdenin 20'sini tamamladık. 10 tanesinin inşaatı devam ediyor. Bu sefer 11 milyonluk 8 müjdeyle geldik. 2 tanesi DSİ'ye ait olan müjdelerimiz. 4 tane Orman Genel Müdürlüğü müjdesi var. 2 tane Doğa Koruma Milli Parklar müjdesi var. Sözümüzün eriyiz. Ne söz verdiysek yapacağız." diye konuştu.

Eroğlu, Yalova'da 2014 yılında kuraklık yaşandığını ve suyun bitmek üzere olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Akla şu gelebilir, 'Bize ne, belediyenin vazifesi. Vatandaş da belediyenin bir şey yapamadığını görsün.' diyebiliriz. Ben hatta sosyal medyada 'Veysel hoca bizi de kurtar.' diye yazdığını biliyorum. Bir kısmı da diyordu ki, 'Bu muhalefet belediyesi olduğu için yardım etmeyeceksin.' diye. Dedim ki, oradaki vatandaşlar da bizim vatandaşımız, hepsini seviyoruz. Neticede biz burada yıldırım hızıyla kuyular açtık. Büyük bir derenin buraya bağlantısını yaptık. Allah'a şükür. Bu sene mesela 44 yılın en kurak yılı ama hiç sıkıntı yaşamadık, yaşatmayacağız. Biz burası için büyük düşünüyoruz. Yalova'ya büyük yatırımlar yapıldı, yapılmaya da devam edecek.'

Yalova'yı daha da geliştirmek istediklerini anlatan Eroğlu, buranın sadece deniz turizmi ile değil tabiat güzellikleri, termal ve sağlık turizmi ile ilgili de anılması gerektiğini bildirdi.

Barajlardaki doluluk oranları

Bir gazetecinin "Kısa bir süre önce Türkiye'deki barajlarda yüzde 26-30 oranında doluluk oranı olduğunu söylemiştiniz. Şu an Türkiye genelinde barajlarda doluluk oranı nedir?'' sorusuna Eroğlu, şu yanıtı verdi:

"Son günlerde yağışlar başladı. Bugün Ege kıyı şeridinde, pazartesi, salı bütün Ege, salı, çarşamba da tüm Türkiye'yi kapsayacak şekilde yağış bekliyoruz. Biz su ile ilgili çok büyük düşünüyoruz. Vatandaşlar eskiden 'Su gelecek mi gelmeyecek mi?' diye büyük bir korku içindeydi. Artık öyle bir korku yok. Çünkü bizim A, B planlarımız var. Biz her sene mayıs ayında benim başkanlığımda mutlaka bir çalışma yapıyoruz, 'Şehirlerin durumu ne? A planı mı, yoksa B planı mı uygulayacağız.' diye. Bu sene de baktık sıkıntıları giderdik. Yani herhangi bir sıkıntı yok. Mesela sulama maksatlı 235 barajda doluluk oranı yüzde 31. İçme suyu maksatlı 90 büyük barajımız var, doluluk yüzde 30, enerji maksatlı 115 baraj, yüzde 36 dolu. Şu anda İstanbul'da yüzde 55, İzmir ve Bursa'da yüzde 42, Ankara'da yüzde 10 ama Çamlıdere Barajı çok büyük. Ayrıca bizim orada şu an B planı, bir de önümüzdeki yıl C planı devreye giriyor. Gerede'den 32 kilometre uzaktan tek tünel, dünyanın en uzun içme suyu tünelini bitireceğiz önümüzdeki yıl. Dolayısıyla herhangi bir sıkıntı yok."

İstanbul'da 2071 yılına kadar problemi çözdüklerine vurgu yapan Eroğlu, "Neden? Çünkü Melen Barajı bitiyor. Çünkü sadece Melen Barajı'ndan 1 milyar 100 milyon metreküp su almak mümkün. Tek başına bütün İstanbul'un halihazırdaki ihtiyacını karşılayacak bir çözüm var. Hatlar falan yapıldı. Su zaten veriyoruz. Barajda su depolama imkanı var. Su tutuyoruz, bir problem yok. Hangi şehri sorarsan söyleyeyim size.'' değerlendirmesinde bulundu.

"Oradaki de bizim insanımız"

Eroğlu, Düzce'den başlayarak Yalova ve Bursa dahil olmak üzere Bulgaristan hududuna kadar Entegre Su Yönetim Sistemi hazırladıklarını da anımsatarak, bu bölgedeki herhangi bir şehirde su sıkıntısı yaşandığında devreye alabilecekleri B planları bulunduğunu aktardı.

İstanbul ve İzmir'in asırlar boyu su sıkıntısı çektiklerini ancak bu sıkıntının artık kalmadığının altını çizen Bakan Eroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Mesela İzmir için bizim 'Bak muhalefet belediyesi var. Susuz kalsın, boş ver. Belediyenin su veremediği anlaşılsın.' deme olayımız yok. Oradaki de bizim insanımız. Oraya su götürmek bizim boynumuzun borcudur. Manisa Gördes Barajı'ndan, 115 kilometre mesafede içinden otomobil geçecek çapta borular var, İzmir'e su getirdik. Hatta Buca tünelini yapamadılar onu dahi deldik, tünelin içinden tır geçecek tüneli de biz yaptık. Mardin'e suyu biz götürdük. 50-100 yıldır susuz. Şırnak'a, Kars'a, Edirne'ye biz götürdük. Tekirdağ var, yazın susuzluk çekiyordu. Merak etme su meselesi yok.''

Veysel Eroğlu, şu anda barajlardaki su seviyesinin en düşük olduğu noktadan geçildiğine dikkati çekerek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Ekim-kasım ayları barajlarda su seviyesinin en düşük olduğu ay. Neden baraj yapıyoruz? Baraj yapmamızın sebebi şu; Türkiye'de sürekli akan nehir yok. Yazın neredeyse Kızılırmak bile ince çay gibi akıyor. Biz ilkbaharda yağan yağmuru biriktirmek için baraj yapıyoruz. Sadece önümüzdeki hafta perşembe günü 29 Kasım'da sayın Cumhurbaşkanımız 375 tesis içinde 77 baraj açacak bir seferde. Eskiden bir bakanın tuvalet açtığını biliyorsunuz, modern tuvalet diye. Merak etme, hiçbir şehri susuz bırakmayacağız Allah'ın izniyle, bırakmıyoruz. Hedef, 2050-60 İstanbul'da 2071 yılına kadar. 'Ondan sonra ne olacak?' diye sorarsan, gelecekteki bakana bir mektup bırakacağım. 2071 yılına kadar İstanbul için yeter.''

Konuşmasının ardından Yalova Valisi Tuğba Yılmaz, Bakan Eroğlu'na bir plaket sundu.

AK Parti Yalova İl Başkanlığı ziyareti

Valiliğin ardından partisinin Yalova İl Başkanlığını ziyaret eden Bakan Eroğlu, burada yaptığı konuşmada ise AK Parti teşkilatının dünyanın en güçlü teşkilatı olduğunu, 11 milyona varan üyesiyle Avrupa'daki pek çok ülkenin nüfusundan daha büyük ve güçlü olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 21 Mayıs'ta yapılan kongrede AK Parti Genel Başkanı olduğunu anımsatan Eroğlu, "Biz bundan büyük bir mutluluk duyduk. AK Parti'ye büyük bir heyecan geldi. 2019'da büyük seçimler var. Mart 2019'da belediye seçimleri ve akabinde Kasım 2019'da da hem milletvekili hem de Cumhurbaşkanlığı seçimleri var. AK Parti hazır." ifadelerini kullandı.

"AK Parti Türkiye'nin çimentosudur.'' diyen Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, şunları kaydetti:

"İnşallah hep birlikte Türkiye'yi daha ileri hedeflere götüreceğiz. Cumhurbaşkanımızın bize gösterdiği 3 hedef var. Birisi Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılında yanı 2023 yılında dünyanın 10 büyük ekonomisi arasına Türkiye'yi taşımak, 2053 yılı İstanbul'un fethinin 600. yılında gençler bayrağı daha da ileriye taşıyacak. Tabii ki 26 Mayıs 1071 tarihinde Sultan Alparslan büyük bir zafere mühür vurmuştur ve Anadolu kapılarını açmıştır. Dolayısıyla bu büyük ve şanlı zaferin bininci yılını yeni doğan, doğacak olanlar da kutladığı zaman Türkiye dünyada küresel bir güç olacak." AA


Kaynak / Editör: Okunma 1206

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


SulamaHaberleri

Atık sular arıtılarak tarımda kullanılıyor
"Biberin de pamuk gibi desteklemesi olmalı"
Güneydoğu'da nehir ve çaylar 'kahverengi' akıyor
Sofraların en acı ‘reçeli’
Bayramdan sonra DSİ'nin 449 tesisi açılacak
Atatürk Barajı balık üretiminde de söz sahibi
Etiyopya'daki Hedasi Barajı'nın dolumu konusunda anlaşma sağlandı
‘Tarımda Havza modeli’ tartışıldı

Diğer Haberler

Bankacılık sektörünün 9 aylık karı 37,2 milyar lira
'Kurban etini iki gün dinlendirin'
ÇKS Başvuruları uzatıldı
Bakan Pakdemirli: Dijital Tarım Pazarı ile çiftçimiz ürünlerine pazar bulabilecek
Kayısı ve kuru soğan üretimi 'güldürdü', sarımsak ve Antep fıstığı 'üzdü'
'Fipronil iddiaları ihracatımızı olumsuz etkilemeyecek'
Eroğlu: Türkiye'deki suların yarısı kayıp-kaçak
“Küçük elleri“ pamuk tarlasında nasır tutuyor
E-Gazete (Bizim Gazete)
Yazarlar

Prof. Dr. Mehmet Ali Çullu

Prof._Dr._Mehmet_Ali_Çullu GAP’ta yine mi kuraklık tehlikesi?.

04.04.2016 13:12:56

2014 yılındaki soğuk zararı ve aynı yıldaki tarımsal kuraklı..

Servet YAZAR

Servet_YAZAR Geleceğimiz için suyumuza sahip çıkmalıyız.

04.04.2016 13:12:23

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu tarafından 1993 tarihi..

Müslüm COŞKUN

Müslüm_COŞKUN Organik Tarımın Şanlıurfa’daki potansiyeli..

16.03.2016 10:34:50

Global ölçekte dünyamızda yaşanan hızlı san..

Ali Rıza ÖZTÜRKMEN

Ali_Rıza_ÖZTÜRKMEN Türkiye'nin Geleceği Tarım'dadır..

02.12.2015 10:00:16

Türkiye'nin tarım potansiyeli nasıl acaba bunu değerlen..

Reşat KARADENİZ

Reşat_KARADENİZ BÖLGEDE KIRSAL SÜT..

21.02.2015 16:56:30

Bölgede mevcut durumda üretilen ve soğuk zincire d..

Abdulkerim DÖRTKARDEŞ

Abdulkerim_DÖRTKARDEŞ BAĞCILIK

21.01.2015 10:09:01

Bölgemiz bağcılık için en uygun iklim şartlarına..

Mehmet YILMAZ

Mehmet_YILMAZ Tarımda Kurtuluşun Formülü..

17.11.2014 09:12:40

Türkiye'de arz fazlalığı,  üretim kaybı, paza..

Prof. Dr. Cafer MART

Prof._Dr._Cafer_MART_ Pamukta zor yıllar!.

20.10.2014 11:20:18

Bu günlerde pamuk hasat dönemindeyiz. Pamuk yetişt..

F. Serkan KAPUCUK

F._Serkan_KAPUCUK 2 HAYVANDAN 1'İ TESPİT EDİLEMEDİ

15.09.2014 15:19:45

Şanlıurfa Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği..
Albayrak: Pozitif bir büyüme ile bu yılı kapatacağızHazine ve Maliye Bakanı Albayrak, "(Kovid-19) Bu krize rağmen, yüzde 5..
En Çok Okunanlar
Fahiş fiyat artışı ve stokçuluğa karşı sıkı takip Fahiş fiyat artışında bulunduğu tespit edilenlere 10 bin liradan 100 bin li..  Kurban Bayramı yaklaşırken, Şanlıurfa ve çevresinin kurbanlık .. İvesi Koyunları halk elinde ıslah edilecek GAP TEM'de  İvesi Koyunlarının Halk Elinde Islahı Projesi  eğitim.. GAP TEYAP eğitimlere devam ediyor İshak Polat Şanlıurfa Ziraat Odası ve GAP TEYAP işbirliği ile yapılan eğit..

Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?


Anketler
   Çok Güzel118 Kişi (% 74 )
   İdare Eder24 Kişi (% 15 )
   Biraz Kötü16 Kişi (% 10 )

Toplam 158 Kişi


Namaz Vakitleri
Şehir
(sanliurfa)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
05:5007:3012:3715:0917:2718:55

Hava Durumu
Şehir
(sanliurfa)
Bugün
18°°C - 33°°C
Çarşamba
17°°C - 31°°C
Perşembe
15°°C - 31°°C
Cuma
17°°C - 32°°C

Günün Sözü


Aşk bir güneşe benzer, aşık olmayan gönül bir katı taşa benzer.


(Yunus Emre)


Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,11