Bugün - 22 Ocak 2020 ÇarşambaKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.pngimages/habersistemi_08.png
 
Şanlıurfa   11°°C
 
Kırsal kalkınma için 38 projeye 52 milyon lira hibe verilecekTarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Avrupa Birliği (AB) Kırsal Kalkınma..
Mehmet YILMAZ
Tarımda Kurtuluşun Formülü.. - 17 Kasım 2014 Pazartesi

Türkiye'de arz fazlalığı,  üretim kaybı, pazar ve fiyat riskleri karşısında savunmasız kalan çiftçilerimiz, ancak sözleşmeli tarımla, diğer adıyla sözleşmeli üretim ile korunabilir. Bu sistemin borsaların garantisi altında kurulması halinde tarımda kurtuluşun formülü olabilir.
Gelişmiş tarım yapısına sahip ülkelerde giderek yaygınlaşan sözleşmeli üretimin,  zor bir dönem geçiren Türk tarımı için de çıkış yolu olabileceğini düşünüyorum. Bu düşüncemden dolayı da konuyu sık sık gündeme getirmeye çalışıyorum.
Sözleşmeli tarım, hem üretici hem de tüccar için bir çok yararları yanında, sanayiciyi de; pazar, hammadde ve fiyat risklerinden kurtaran bir formüldür.
Sözleşmeli tarımda alıcıların, gübre ve ilaç kullanımı ile hasat ve ambalajlamaya kadar üretimin tüm aşamalarını kontrol etmeleri mümkündür.
Sözleşmeli tarımla, istenmeyen nitelik ve nicelik sorunları engellenebilir
İhraç ettiğimiz bir çok üründe aflatoksin ve okratoksin gibi kalıntı sorunlarının önemli zararlar vermeye başladığı dikkate alınırsa konunun önemi daha da anlaşılır.
Diğer tarafta bu sistemde arz fazlalıkları veya yetersizliklerin yarattığı kayıpların azalması ve bir anlamda üretim planlamasının yapılması mümkün olmaktadır.
Sözleşmeli tarım modelinin sağladığı yararlar saymakla bitmiyor. Öncelikle üretici ve sanayici bu sistem sayesinde korunmuş oluyor. Planlı tarımın oluşturulmasında kullanılacak verilerin, istatistiklerin doğru oluşturulması sağlanıyor. Ayrıca tarımda doğal ve ekonomik koşullara bağlı olarak arz, talep ve fiyat gibi temel faktörlerde oluşabilecek mevsimlik dalgalanmalar; üretici, şirketler ve tüketiciyi olumsuz etkilemiyor. Çünkü "sözleşmeli tarım" üreticiye fiyat ve satış garantisinin bulunduğu hazır bir pazar sunuyor.
Şirketler de üretim sürecinde gerek duydukları hammaddeyi kalitesi, fiyatı ve alım satım koşulları belirlenmiş bir şekilde temin edebiliyor. Bu durum, şirketlere ürün maliyetlerinde verimlilik artışı, dolayısıyla rekabet gücü kazandırıyor. Ürününü piyasadan alanlara göre daha avantajlı oluyor. En önemlisi de sanayici-üretici işbirliğiyle, sofradan tarlaya ürün izlenebilirliği sağlanıyor.
Peki süreç nasıl işliyor; Sözleşmeli tarımın iki ayağı var: Üretici ve sanayici. Ya çiftçi sanayiciyi arayıp onlara uygun üretim yapmak istiyor ki eğer bir örgütleri varsa bu ulaşım daha çabuk ve etkili oluyor, ya da sanayici çiftçi örgütlerine ulaşarak ne ürettirmek istediğini söylüyor. Eğer ilgili bölgedeki toprak ve iklim yapısı sanayiciye uyuyorsa üreticiyle masaya oturuluyor.
Taraflar hammaddenin fiyat, prim ve ödeme koşullarını, sanayicinin yetkilerini, ürünün toplanmasını, yüklenmesini ve fabrikaya taşınmasını, kabul şartlarını, kalite kriterlerini, tartım ve sınıflandırmasını, ayni ve nakdi yardımların dağılımlarını, cezai şart, tazminat, sözleşmenin süresini ve feshini hukuksal süreçler çerçevesinde belirliyorlar.
Ardından imzalar atılıyor ve süreç başlıyor. Ayrıca sanayicinin zirai ekibi belirli periyotlarda çiftçiyi ziyaret ederek; hem eğitiyor hem de denetliyor.
GAP'ın  devreye girmesiyle başlanan ve her gün daha da genişleyen sulu tarımda ürün  deseninin  çoğalmaması çok üzücüdür.
Zira pamuk ve mısır tarımı dışındaki ürünlerin pazar probleminden korkuluyor.  Dolayısıyla   alternatif ürünlere geçilmiyor. Mevcut bitki desenine yeni bitkiler dahil edilmiyor. Daha doğrusu bu çalışmalar çok yavaş seyrediyor.
Oysa sözleşmeli tarımla GAP Bölgesinde bir çok yeni ürünün üretime alınması mümkün olacak. Bu sayede münavebe ekim ve buna bağlı toprak ıslahı ve kaliteli ürün sağlanacak.
Mezopotamya'nın bu verimli toprakları sözleşmeli tarım sayesinde tekrar medeniyetlere beşiklik yapabilir.
Bu millet bir çok alanda olduğu gibi tarımında en iyisini yapar. Yapar da yeter ki yol göstereni olsun.


İletişim: - Okunma 17459

Bu yazıya hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


Diğer Yazıları

Sulama Sezonu bitti.. (03.11.2014 09:02:05)
Bu günlerde Şanlıurfa ve Harran Ova...
E-Gazete (Bizim Gazete)
Yazarlar

Prof. Dr. Mehmet Ali Çullu

Prof._Dr._Mehmet_Ali_Çullu GAP’ta yine mi kuraklık tehlikesi?.

04.04.2016 13:12:56

2014 yılındaki soğuk zararı ve aynı yıldaki tarımsal kuraklı..

Servet YAZAR

Servet_YAZAR Geleceğimiz için suyumuza sahip çıkmalıyız.

04.04.2016 13:12:23

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu tarafından 1993 tarihi..

Müslüm COŞKUN

Müslüm_COŞKUN Organik Tarımın Şanlıurfa’daki potansiyeli..

16.03.2016 10:34:50

Global ölçekte dünyamızda yaşanan hızlı san..

Ali Rıza ÖZTÜRKMEN

Ali_Rıza_ÖZTÜRKMEN Türkiye'nin Geleceği Tarım'dadır..

02.12.2015 10:00:16

Türkiye'nin tarım potansiyeli nasıl acaba bunu değerlen..

Reşat KARADENİZ

Reşat_KARADENİZ BÖLGEDE KIRSAL SÜT..

21.02.2015 16:56:30

Bölgede mevcut durumda üretilen ve soğuk zincire d..

Abdulkerim DÖRTKARDEŞ

Abdulkerim_DÖRTKARDEŞ BAĞCILIK

21.01.2015 10:09:01

Bölgemiz bağcılık için en uygun iklim şartlarına..

Mehmet YILMAZ

Mehmet_YILMAZ Tarımda Kurtuluşun Formülü..

17.11.2014 09:12:40

Türkiye'de arz fazlalığı,  üretim kaybı, paza..

Prof. Dr. Cafer MART

Prof._Dr._Cafer_MART_ Pamukta zor yıllar!.

20.10.2014 11:20:18

Bu günlerde pamuk hasat dönemindeyiz. Pamuk yetişt..

F. Serkan KAPUCUK

F._Serkan_KAPUCUK 2 HAYVANDAN 1'İ TESPİT EDİLEMEDİ

15.09.2014 15:19:45

Şanlıurfa Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği..
Merkez Bankası politika faizini yüzde 11,25'e indirdiMerkez Bankası bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 75..
En Çok Okunanlar
Bakan Dönmez: 2030'da Türkiye'de 1 milyonun üzerinde elektrikli otomob Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, "Yerli elektrikli otomobiller..  Kurban Bayramı yaklaşırken, Şanlıurfa ve çevresinin kurbanlık .. GAP TEYAP eğitimlere devam ediyor İshak Polat Şanlıurfa Ziraat Odası ve GAP TEYAP işbirliği ile yapılan eğit.. İvesi Koyunları halk elinde ıslah edilecek GAP TEM'de  İvesi Koyunlarının Halk Elinde Islahı Projesi  eğitim..

Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?


Anketler
   Çok Güzel117 Kişi (% 74 )
   İdare Eder24 Kişi (% 15 )
   Biraz Kötü16 Kişi (% 10 )

Toplam 157 Kişi


Namaz Vakitleri
Şehir
(sanliurfa)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
05:5007:3012:3715:0917:2718:55

Hava Durumu
Şehir
(sanliurfa)
Bugün
3°°C - 11°°C
Perşembe
0°°C - 10°°C
Cuma
1°°C - 5°°C
Cumartesi
-1°°C - 8°°C

Günün Sözü


Sen gönlünü beslemeye bak..! Yücelere gidecek, şereflenecek odur."


()


Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,14