Bugün - 23 Şubat 2020 PazarKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.pngimages/habersistemi_08.png
 
Şanlıurfa   14°°C
 
Yenilenebilir enerjiye ocakta 2,8 milyar liralık destekYenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması kapsamındaki elekt..
Meralar suya kavuştu hayvancının yüzü güldü

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, su kaynaklarına ulaşmakta sıkıntı yaşanan meralara güneş enerji paneliyle desteklediği su kuyuları oluşturarak, hayvancılara nefes aldırdı.

HAYVANCILIK Haberi - 23 Ağustos 2019 Cuma

(16:44)

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, su kaynaklarına ulaşmakta sıkıntı yaşanan meralara güneş enerji paneliyle desteklediği su kuyuları oluşturarak, hayvancılara nefes aldırdı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, su kaynaklarına ulaşmakta sıkıntı yaşanan meralara güneş enerji paneliyle desteklediği su kuyuları oluşturarak, hayvancılara nefes aldırdı.

Hayvancılığın güçlenmesi için üreticilere yem desteği sağlayan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, şimdilerde ise meralarda hayvancılığın geliştirilmesi için kolları sıvadı.

Bu kapsamda mera olarak kullanılan 9 ilçedeki 13 noktada araştırma yapan ekipler, su kuyuları açıp, güneş panelleriyle elde ettikleri enerjiyle suyu meralara taşıdı. Böylelikle meraya su taşımak zorunda kalan köylünün maliyetini düşüren ekipler, 15 yeni meraya daha su taşımak için çalışmalarını sürdürüyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma ve Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Celal Özsöyler, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tarım ve hayvancılığın bölgede geliştirilmesi için bir dizi çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Bu kapsamda hayvancılığı desteklemek için 9 ilçede 13 mera tespit ettiklerini ifade eden Özsöyler, "Bu tespitlerin ardından hayvanlarımız için özel yalaklar hazırlattık. Bunu yaparken su ihtiyacı yaşanan meraları tercih ettik ve önce kuyular oluşturduk. Ama buralara enerji çekmek oldukça maliyetliydi. O yüzden güneş enerjisi panelleri kurdurarak kuyulardaki suyu dışarıya çıkarıp yalaklara verdik." dedi.

Böylelikle üreticilere ekstra maliyet yüklemeden hayvanlarını suyla buluşturma imkanı bulduklarını aktaran Özsöyler, "Artık meradaki üreticilerimiz, temiz suyu hayvanlarıyla buluşturabiliyorlar. Böylelikle de hem hayvanların hastalıklardan korunması sağlanıyor, hem de et ve süt kaybı engellenmiş oluyor." ifadelerini kullandı.

Gaziantep Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Türkman da Gaziantep Büyükşehir Belediyesince yaptırılan ve güneş enerjisi paneliyle çalışan su kuyusu nedeniyle hayvancılıkla uğraşan kesimin çok büyük avantaj yakaladığını dile getirdi.

Tarım ve hayvancılık konusunda çeşitli sıkıntıların bulunduğu dönemde Gaziantep'te hayata geçirilen çalışmanın sektöre yeniden umut getirdiğini anlatan Türkman, meralarda suya ulaşamamanın çok büyük sıkıntılara neden olduğuna dikkati çekerek şöyle konuştu:

"Geçmiş dönemde susuzluk nedeniyle bazı üreticilerimiz hayvancılığı bırakıyordu. Mesela şu an içerisinde bulunduğumuz Serince Köyünde daha önceden 49 birlik üyesi bulunuyordu. Yaylım alanı ve su sorunu nedeniyle bu sayı 19'a kadar düştü. Su getirilmeden önce hayvanlar köyden 4-5 kilometrelik uzaktaki alana ya tankerlerle su taşınıyordu ya da hayvanların sürekli olarak köye getirilip götürülmesi lazım. Bu yapıldığında da hayvan dağda karnını doyurarak elde ettiği enerjiyi yolda heba etmiş oluyordu. Ama yapılan sulaklar sayesinde hayvanlar 24 saat temiz suya ulaşabiliyor. Bu projeyle Büyükşehir Belediyemiz balık vermekten ziyade balık tutmayı öğretiyor. Mera ve su sorunlarını da çözdükçe hayvancılıkla uğraşan kesimleri yeniden meralara getirebiliriz. Bu anlamda her geçen gün yeni hayvancılar da karşımıza çıkıyor."

Çobanlar mutlu

Çoban Fatih Tosun ise yapılan yatırımların hayvancılığa çok iyi geldiğini belirterek, suyun olduğu yere göre mera güzergahını değiştirdiklerini ve böylelikle gün içerisinde hayvanlarını 3-4 kez suyla buluşturma imkanı yakaladıklarını söyledi.

Hayvancılığın köylerinde susuzluk nedeniyle bitme noktasına geldiğini ancak meralara suların gelmesiyle insanların yeniden hayvancılıkla barışmaya başladığını aktaran Tosun, "Diğer çoban arkadaşlarımla beraber şu an bulunduğumuz merayı çok sık kullanıyoruz. Bunlardan bazıları da suyun sayesinde yeniden meraya hayvan çıkarmaya başladı. Şu an ortalama günlük sadece bu kuyudan 2 bin civarında hayvan su içiyor." diye konuştu.

Tosun, bu uygulamanın hayata geçirilmesinde emeği geçenlere teşekkür ederek, şöyle konuştu:

"Bu sular hayvancılıktaki maliyetlerimizi de düşürmüş oldu. Çünkü daha önce meraya tankerle su taşımak zorunda kalıyorduk. Ya da hayvanlar civardaki pis suları tüketmek zorunda kalıyordu. Zaten su için hayvanı köye götürüp getirmek de hayvanın daha fazla yorulmasına ve kilo kaybına neden oluyordu. Şimdi işimiz daha kolaylaştı. Hayvanlarımız temiz su içiyor."

Serince Köyü Muhtarı Cemil Kara ise köyde 6 bin küçükbaş, 360 da büyük baş hayvanın bulunduğunu belirterek, hayvancılığın yeni uygulamayla beraber yeniden artmasını beklediklerini kaydetti. AA


Kaynak / Editör: Okunma 560

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


HAYVANCILIKHaberleri

İthal et, fiyatları düşürmediği gibi yerli besiciliği de bitiriyor
Hayvancılıkta verimli üretime yüksek destek
Hayvancılık desteklerine düzenleme
ESK marketlerle kasaplara 'ithal kuzu ve koyun eti' satacak
Hobi olarak 'servet' yetiştiriyor
Devletin düve alım desteği yetiştiriciyi sevindirdi
Bakan Çelik, sorunları dinledi
Dev tesis yapıldı! 8 bin aileye gelir sağlayacak

Diğer Haberler

Küçükbaş kurbanlık fiyatlarına ilişkin açıklama
Güneş enerjisinde bin megavatlık yeni YEKA ihalesi
Vatandaşlar hayvan satın alma konusunda çok acele etmemeli
Tarım alanındaki projeler destekleniyor
Küpe sorunu kurban satışlarını olumsuz etkiliyor
Bakan Şimşek'ten çiftçiye uyarı
Hayvan hastalıklarına karşı 71 milyon aşılama
500 milyon lira bütçeli destek KOBİ'leri bekliyor
E-Gazete (Bizim Gazete)
Yazarlar

Prof. Dr. Mehmet Ali Çullu

Prof._Dr._Mehmet_Ali_Çullu GAP’ta yine mi kuraklık tehlikesi?.

04.04.2016 13:12:56

2014 yılındaki soğuk zararı ve aynı yıldaki tarımsal kuraklı..

Servet YAZAR

Servet_YAZAR Geleceğimiz için suyumuza sahip çıkmalıyız.

04.04.2016 13:12:23

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu tarafından 1993 tarihi..

Müslüm COŞKUN

Müslüm_COŞKUN Organik Tarımın Şanlıurfa’daki potansiyeli..

16.03.2016 10:34:50

Global ölçekte dünyamızda yaşanan hızlı san..

Ali Rıza ÖZTÜRKMEN

Ali_Rıza_ÖZTÜRKMEN Türkiye'nin Geleceği Tarım'dadır..

02.12.2015 10:00:16

Türkiye'nin tarım potansiyeli nasıl acaba bunu değerlen..

Reşat KARADENİZ

Reşat_KARADENİZ BÖLGEDE KIRSAL SÜT..

21.02.2015 16:56:30

Bölgede mevcut durumda üretilen ve soğuk zincire d..

Abdulkerim DÖRTKARDEŞ

Abdulkerim_DÖRTKARDEŞ BAĞCILIK

21.01.2015 10:09:01

Bölgemiz bağcılık için en uygun iklim şartlarına..

Mehmet YILMAZ

Mehmet_YILMAZ Tarımda Kurtuluşun Formülü..

17.11.2014 09:12:40

Türkiye'de arz fazlalığı,  üretim kaybı, paza..

Prof. Dr. Cafer MART

Prof._Dr._Cafer_MART_ Pamukta zor yıllar!.

20.10.2014 11:20:18

Bu günlerde pamuk hasat dönemindeyiz. Pamuk yetişt..

F. Serkan KAPUCUK

F._Serkan_KAPUCUK 2 HAYVANDAN 1'İ TESPİT EDİLEMEDİ

15.09.2014 15:19:45

Şanlıurfa Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği..
81 ilde ürün bazlı gıda denetimleri başlatıldıTarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 81 ilde 6 gün boyunca ger&cced..
En Çok Okunanlar
Merkez Bankası politika faizini yüzde 10,75'e indirdi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kur.. İshak Polat Şanlıurfa Ziraat Odası ve GAP TEYAP işbirliği ile yapılan eğit.. İvesi Koyunları halk elinde ıslah edilecek GAP TEM'de  İvesi Koyunlarının Halk Elinde Islahı Projesi  eğitim.. Hayvan pazarı hareketlendi  Kurban Bayramı yaklaşırken, Şanlıurfa ve çevresinin kurbanlık ..

Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?


Anketler
   Çok Güzel117 Kişi (% 74 )
   İdare Eder24 Kişi (% 15 )
   Biraz Kötü16 Kişi (% 10 )

Toplam 157 Kişi


Namaz Vakitleri
Şehir
(sanliurfa)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
05:5007:3012:3715:0917:2718:55

Hava Durumu
Şehir
(sanliurfa)
Bugün
7°°C - 14°°C
Pazartesi
7°°C - 15°°C
Salı
7°°C - 14°°C
Çarşamba
1°°C - 16°°C

Günün Sözü


Emanet ehline verilmez ise, o topluluğun kıyameti yakındır..


(Hz. Muhammed)


Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,09