Bugün - 20 Ocak 2020 PazartesiKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.pngimages/habersistemi_08.png
 
Şanlıurfa   10°°C
 
Kayısı ve kuru soğan üretimi 'güldürdü', sarımsak ve Antep fıstığı 'üzTürkiye'de geçen yıl 2018'e göre kayısıda üretim y&uu..
Helal Akreditasyon Kurumu ilk akreditasyon belgesini verecek

Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Soylu, akreditasyon taleplerini toplamaya başladıklarını ve Almanya'dan Rusya'ya önemli ülkelerden başvuru aldıklarını belirterek, ilk başvuru yapan TSE'nin talebini sonuçlandırmak üzere olduklarını söyledi.

GIDA Haberi - 10 Aralık 2019 Salı

(13:20)

Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Soylu, akreditasyon taleplerini toplamaya başladıklarını ve Almanya'dan Rusya'ya önemli ülkelerden başvuru aldıklarını belirterek, ilk başvuru yapan TSE'nin talebini sonuçlandırmak üzere olduklarını söyledi.

Soylu, 2 yıl önce kurulan kurumun geldiği son noktaya ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, yönetim kurulunun nisanda oluşturulduğunu anımsattı.

Geçen süre zarfında öncelikle personelin eğitim altyapısının tamamlandığını dile getiren Soylu, akreditasyon yapacak personelin çok iyi eğitimden geçmiş olması gerektiğini ifade etti.

Akreditasyon kurumunun itibarının belgesinin yurt dışında da kabul edilmesine bağlı olduğunu ifade eden Soylu, Uluslararası Standartlar Teşkilatı ve İslam Ülkeleri Standartları ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC) gibi oluşumların akreditasyon kuruluşlarıyla ilgili standartlar belirlediğini bildirdi.

Soylu, akreditasyon kuruluşlarında çalışan personelin gerekli etkinliğe ve yetkinliğe sahip olmasının öneminden bahsederek, kendilerinin de ilk iş olarak personelin eğitimlerini almalarını sağladıklarını, 7 ay süren eğitimle personelin sertifikasını aldığını, şu anda akreditasyon yapabilir hale geldiğini anlattı. Yönetim kurulunun nisandan bu yana 40 belgeyi hazırlayıp onayladığını dile getiren Soylu, mevzuat gibi her türlü açıdan hazır hale geldiklerini söyledi.

"Almanya'dan Rusya'ya kadar farklı ülkelerden akreditasyon talebi alıyoruz"

Soylu, aralarında profesör ve doçent gibi nitelikli akademisyenlerin de bulunduğu, gıda ve kimya mühendisi ile fıkıh uzmanlarının ağırlıkta bulunduğu bir havuz oluşturduklarını belirterek, "Şu an itibarıyla yazılımımızı da tamamladık. Elektronik ortamda da başvuru yapılması mümkün. Altyapı çalışması ve hazırlıklar bitti." şeklinde konuştu.

Fiziki olarak da altyapılarının hazır olduğunu dile getiren Soylu, "Bunun sonucunda helal alanında akreditasyon taleplerimizi toplamaya başladık. Şu ana kadar Almanya'dan Azerbaycan'a, Rusya'dan Tayland'a çok sayıda ülkeden akreditasyon taleplerini alıyoruz. Bu da bizim ne kadar önemli bir iş yaptığımızın göstergesi." dedi.

Soylu, bugüne kadar 10'dan fazla başvuru aldıklarını, kendi alanında çok büyük kuruluşlarların HAK'tan akreditasyon için talepte bulunduğunu kaydederek, ilk olarak TSE'nin başvuru yaptığını söyledi. TSE'nin verdiği 500'e yakın belge bulunduğunu aktaran Soylu, "Dolayısıyla milyarlarca dolarlık ürün ve hizmete tekabül eden belgeleri veren 10'dan fazla kuruluştan akreditasyon talebi aldık." ifadelerini kullandı.

"Helal sertifikasının güvenilir olması için HAK'tan akreditasyon alınmalı"

Soylu, kendilerinden alınan akreditasyon bu konuda uygunluk veren değerlendirme kuruluşların muteber olup olmadığının ortaya çıkacağını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Dolayısıyla kendi belgelerinin güvenilir ve kabul edilebilir olduğunu, gerçek anlamda helali ifade ettiğini iddia eden kurum ve kuruluşların bizden akreditasyon alması lazım. Bu mecburi bir düzenleme değildir fakat kuruluşlar kendi verdikleri belgelerin güvenilir ve muteber olduğunu ispat etmek istiyorsa bizden akreditasyon almaları beklenir."

Soylu, son dönemde helal sertifikalarının çok denetlenmeden kolayca verildiğine dair iddiaların hatırlatılması üzerinde şunları kaydetti:

"Bu hususların hepsi doğru. Sadece Türkiye'de değil bütün dünyada helal belgelerinin gerekli inceleme ve araştırma yapılmadan, mevcut standartlara göre denetlenmeden ürünlere helal belgesi verildiği konusunda ciddi sorunlar ve sıkıntılar var. Çünkü helal belgesi veren kuruluş sayısı dünyada binin üzerinde, Türkiye'de ise 40'a yakın. Bu kuruluşların tamamı gerçekten uluslararası ve kabul görmüş standartlara göre gerçekten denetleyerek belge mi veriyorlar? Maalesef böyle bir uygulama yok."

Soylu, bundan dolayı tüketicilerin helal belgelerine ve logolarına gerektiği kadar güvenemediğini belirterek, bunun sonucunda bir denetim istemi kurulmasının ortaya çıktığını anlattı.

"Helal konusunda farklı standartların olması güvenilirliği azaltıyor"

Şu an bütün dünyada helal standardı konusunda ortak bir uygulama bulunmadığını dile getiren soylu, birbirinden farklı standart ve uygulamaların olduğunu bildirdi.

Soylu, "Bu da tüketicinin zihninde helal belgelesinin ve logosunun güvenilir olduğuna dair şüpheleri zihinlerde uyandırıyor. Biz HAK olarak SMIIC standartlarını kullanıyoruz." dedi.

Akreditasyon vermeye başladıktan sonra hangi kuruluşların kendilerine akredite olduğunu internet adreslerinden yayınlanacağını anlatan Soylu, "TSE'nin başvurusunu sonuçlandırmak üzereyiz. Gerekti denetimler bittikten sonra ilk etapta helal akreditasyon belgesini vereceğiz. TSE'yi de pek çok kuruluş takip edecek." diyerek sözlerini noktaladı. AA


Kaynak / Editör: Okunma 460

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


GIDAHaberleri

Pekcan: Sağlıksız gıdaların reklamlarına yasak getirdik
'Türkiye 6 yıldır dünyanın en çok un ihraç eden ülkesi'
Katar ilk gıda ihracatını gerçekleştirdi
Bakan Pakdemirli: Zeytinyağı ve balda tağşiş yapanları piyasada yaşatmayacağız
Patates fiyatına 'yazlık hasat' freni
Fıstık sakızından "yenilebilir ambalaj" üretildi
Güneydoğu bulguru 56 ülkeye gönderildi
Merdiven altı şekerleme ve çikolatalar zehir saçıyor

Diğer Haberler

Türkiye ile Kazakistan arasında 590 milyon dolarlık imza
'Tarımın geleceği çiftçi kadınlarımızda'
BÜYÜKŞEHİR'DEN MEYVE İKRAMI
T625'in yolunu Atak helikopteri açtı
“Artık Türkiye, tohum ve süs bitkisi ihraç eden bir ülkedir”
Pakdemirli: 6 ay, 1 sene daha et ithalatına ihtiyacımız yok
Süs bitkileri yetiştiriciliği yaygınlaşıyor
Polat Enerji rüzgara 555 milyon avro yatıracak
E-Gazete (Bizim Gazete)
Yazarlar

Prof. Dr. Mehmet Ali Çullu

Prof._Dr._Mehmet_Ali_Çullu GAP’ta yine mi kuraklık tehlikesi?.

04.04.2016 13:12:56

2014 yılındaki soğuk zararı ve aynı yıldaki tarımsal kuraklı..

Servet YAZAR

Servet_YAZAR Geleceğimiz için suyumuza sahip çıkmalıyız.

04.04.2016 13:12:23

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu tarafından 1993 tarihi..

Müslüm COŞKUN

Müslüm_COŞKUN Organik Tarımın Şanlıurfa’daki potansiyeli..

16.03.2016 10:34:50

Global ölçekte dünyamızda yaşanan hızlı san..

Ali Rıza ÖZTÜRKMEN

Ali_Rıza_ÖZTÜRKMEN Türkiye'nin Geleceği Tarım'dadır..

02.12.2015 10:00:16

Türkiye'nin tarım potansiyeli nasıl acaba bunu değerlen..

Reşat KARADENİZ

Reşat_KARADENİZ BÖLGEDE KIRSAL SÜT..

21.02.2015 16:56:30

Bölgede mevcut durumda üretilen ve soğuk zincire d..

Abdulkerim DÖRTKARDEŞ

Abdulkerim_DÖRTKARDEŞ BAĞCILIK

21.01.2015 10:09:01

Bölgemiz bağcılık için en uygun iklim şartlarına..

Mehmet YILMAZ

Mehmet_YILMAZ Tarımda Kurtuluşun Formülü..

17.11.2014 09:12:40

Türkiye'de arz fazlalığı,  üretim kaybı, paza..

Prof. Dr. Cafer MART

Prof._Dr._Cafer_MART_ Pamukta zor yıllar!.

20.10.2014 11:20:18

Bu günlerde pamuk hasat dönemindeyiz. Pamuk yetişt..

F. Serkan KAPUCUK

F._Serkan_KAPUCUK 2 HAYVANDAN 1'İ TESPİT EDİLEMEDİ

15.09.2014 15:19:45

Şanlıurfa Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği..
Merkez Bankası politika faizini yüzde 11,25'e indirdiMerkez Bankası bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 75..
En Çok Okunanlar
Kırsal kalkınma için 38 projeye 52 milyon lira hibe verilecek Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Avrupa Birliği (AB) Kırsal Kalkınma.. GAP TEM'de  İvesi Koyunlarının Halk Elinde Islahı Projesi  eğitim.. Hayvan pazarı hareketlendi  Kurban Bayramı yaklaşırken, Şanlıurfa ve çevresinin kurbanlık .. GAP TEYAP eğitimlere devam ediyor İshak Polat Şanlıurfa Ziraat Odası ve GAP TEYAP işbirliği ile yapılan eğit..

Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?


Anketler
   Çok Güzel117 Kişi (% 74 )
   İdare Eder24 Kişi (% 15 )
   Biraz Kötü16 Kişi (% 10 )

Toplam 157 Kişi


Namaz Vakitleri
Şehir
(sanliurfa)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
05:5007:3012:3715:0917:2718:55

Hava Durumu
Şehir
(sanliurfa)
Bugün
4°°C - 10°°C
Salı
5°°C - 11°°C
Çarşamba
2°°C - 9°°C
Perşembe
0°°C - 9°°C

Günün Sözü


"Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla ışığından birşey kaybetmez."


()


Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,14