Bugün - 29 Ocak 2020 ÇarşambaKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.pngimages/habersistemi_08.png
 
Şanlıurfa   11°°C
 
5 HES'ten ekonomiye bir yılda 11,1 milyar liralık katkıTürkiye'de geçen yıl en fazla enerji üretimi yapan 5 ..
Sanayinin gelişiminde 'savunma modeli'

Bakan Varank, "Savunma sanayisinde kamu alımlarıyla yüzde 20'lerdeki yerlilik oranlarını yüzde 70'lere çıkardık, çok akılcı politikalar uyguladık.

Ekonomi Haberi - 07 Ocak 2020 Salı

(14:03)

Bakan Varank, "Savunma sanayisinde kamu alımlarıyla yüzde 20'lerdeki yerlilik oranlarını yüzde 70'lere çıkardık, çok akılcı politikalar uyguladık. Burada da Türkiye sanayisine yön verecek bir yapıyı en üst seviyede kurmak istiyoruz." dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, AA muhabirine, kamu alımlarında yerli malının teşvik edilmesiyle, organize sanayi bölgeleri (OSB), sanayi siteleri ve endüstri bölgelerine yönelik çalışmalara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Kamu alımlarının tüm dünyada yerlileşmeyi teşvik etmek için bir kaldıraç olarak kullanıldığını vurgulayan Varank, bu sayede hem ürünlerin yerlileştirildiğini hem de yerli firmaların güç kazandığını söyledi. 

                    

Kamu alımlarında yerli ürünlere yüzde 15 fiyat avantajı

Varank, Türkiye'de yerli malının kullanımıyla ilgili merkezi hükümet ve yerel yönetimlerin kamu alımlarında zaman zaman sıkıntılar yaşandığına dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"Yerli malını teşvik etmek için uygulamaya koyduğumuz birtakım programların tam olarak uygulanmadığına şahitlik ediyoruz. Türkiye'de orta yüksek ve yüksek teknolojili ürünlerin alımlarında yüzde 15 yerli ürünlere fiyat avantajı uygulama mecburiyeti var ama ihalelerde idareler bunun arkasından dolaşabilecek uygulamalara gidebiliyor. Bu bizim gerçekten sıkı takip ettiğimiz bir konu. Sayın Cumhurbaşkanımızın da 'Eğer yerlisi varsa, mutlaka yerlisine yönelmeniz gerekiyor' talimatı var."

"Mevzuatıyla ilgili çalışmalarımız sürüyor"

Bu kapsamda uygulanan sanayi iş birliği projelerine de değinen Varank, ihaleye giren firmaların yerli katkı, teknolojik iş birliği, ihracat gibi konularda taahhütte bulunduğunu, buna göre bir puanlama yapıldığını ve idarelerin yerli bir katkı varsa Kamu İhale Kanunu'ndaki kısıtlamalara tabi olmadan çok daha esnek bir şekilde ihale yapabildiğini anlattı.

Varank, kamu alımlarında yerli malının teşvik edilmesine verdikleri önemin altını çizerek, bu çerçevede 11. Kalkınma Planı'nda da yer alan Sanayileşme İcra Kurulunun oluşturulacağını ve bu kurula Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlık edeceğini anımsattı. Bakan Varank, "Bu kurul Türkiye'deki sanayi politikalarının yönlendirilmesinde etkili olacak, kamu alımları da dahil olmak üzere kural koyucu olacak. Kamu alımlarıyla birlikte Türkiye'deki yerlileşmeyi sağlamak için bir düzen getirecek. Biz bunu çok önemsiyoruz. Mevzuatıyla ilgili çalışmalarımız sürüyor." diye konuştu.

"Türkiye sanayisine yön verecek bir yapı"

Söz konusu kurulun Savunma Sanayii İcra Komitesi ile benzer bir yapıda olacağını belirten Varank, "Burada hedef kamu alımları da dahil olmak üzere Türkiye'deki sanayi politikalarına yön vermek. Savunma Sanayii İcra Komitesi çok önemli bir örnek. Savunma sanayisinde kamu alımlarıyla yüzde 20'lerdeki yerlilik oranlarını yüzde 70'lere çıkardık, çok akılcı politikalar uyguladık. Burada da Türkiye sanayisine yön verecek bir yapıyı en üst seviyede kurmak istiyoruz." dedi.

Firmalar ve kamu kurumlarına çağrı

Kamu alımlarında yerli malı kullanımına ilişkin çağrıda bulunan Varank, şöyle devam etti:

"Firmalarımıza çağrı yapmak istiyorum, eğer bir ihalede problem yaşıyorlarsa, ihale şartnamelerinde özellikle yabancıyı gösteren birtakım maddeler varsa lütfen bize başvursunlar, ben bizzat bunların takipçisi olacağıma söz veriyorum. Bakanlarımıza, kurumlarımıza telefon ediyorum, bundan da çekinmiyorum. Bir çağrıyı da kamu kurumalarımıza ve yerel yönetimlerimize yapmak istiyorum. Yerel yönetimler de bu manada çok önemli. Lütfen kamu alımlarında yüzde 15 fiyat avantajını uygulayın, gelin sanayi iş birliği projelerini beraber uygulayalım, yerli katkı payını artıralım. lütfen yerlisi varken yabancıyı işaret etmeyin, yabancıyı almaya yönelmeyin. Bu çok önemli bir husus."

"315 OSB'de 2 milyon kişi istihdam ediliyor"

Varank, OSB'ler, sanayi siteleri ve endüstri bölgelerine yönelik çalışmalara da değinerek, sağlıklı bir sanayi için planlı sanayileşmenin önemini vurguladı.

Türkiye'de sanayinin sadece 3'te 1'inin OSB'ler, sanayi siteleri ve endüstri bölgeleri gibi planlı sanayi alanlarında olduğunu dile getiren Varank, özellikle OSB'lerde istihdamı artırmak, buralardaki altyapı projelerinin bir an önce tamamlanmasına yönelik çalışmalara devam ettiklerini ifade etti.

Varank, "Türkiye'de sicil almış 315 OSB var, 2 milyon kişi buralarda istihdam ediliyor. Bu sene inşallah 7 OSB'nin altyapılarını tamamlayarak burada yatırıma hazır hale geleceğiz ve yatırımcılarımızı buralara yönelendireceğiz." dedi.

OSB'lere yönelik çalışmalar devam edecek

OSB'lerde karşılaşılan sorunların çözümüne yönelik mevzuatta yenilikler yaptıklarını hatırlatan Varank, şunları kaydetti:

"Spekülatif arsa satışının ve tahsislerinin önüne geçmek için birtakım tedbirler aldık. OSB'de yatırım yapmak isteyen ama yer bulamayan firmalar için bu işi 30 günde tamamlamaya dönük birtakım tedbirler aldık. Önümüzdeki dönemde de OSB'leri, sanayi sitelerini ve endüstri bölgelerini daha verimli hale getirecek uygulamalarımıza devam edeceğiz. Burada kanunla ilgili bir değişiklik gerekiyorsa bununla ilgili çalışmaları yaparak gerekli yerlere iletmeyi planlıyoruz. OSB'lerde de bir kümelenme olsun, özellikle sektörel bazda ihtisaslaşma olsun ki OSB'lerdeki çıktıların girdi olarak kullanılabileceği, buna simbiyotik ilişki deniliyor, mükemmel, verimli, eko-endüstriyel parklar oluşturalım istiyoruz. Bununla ilgili çalışmalarımız da önümüzdeki günlerde devam edecek." AA


Kaynak / Editör: Okunma 99

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


EkonomiHaberleri

Otomotiv ihracatında yüzde 5'lik artış
Ticarette yeni bakanlıkla yeni dönem
Otomotiv ihracatı ağustosta yüzde 9,4 arttı
Türkiye'nin ihracatı ocak-kasım döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1,8 artarak 156 milyar 886 milyon dolara yükseldi.
Bakan Albayrak'tan cari açık değerlendirmesi
1,2 milyar dolarlık petrokimya yatırımı için imzalar atıldı
Yağış buğday rekoltesini artırdı
GAP'a hibe desteği

Diğer Haberler

KOSGEB, ithal ürünü yerli üretmek isteyen KOBİ'lere destek verecek
Mevduatın yarısı milyonerlerde
'İhracat milli motivasyondur'
Diyarbakır'da yapılan iki baraj ile 158 bin dekar arazi suya kavuşacak
Besilik hayvan ithalatı bayramdan sonra olacak
Sulama kanallarında güneş enerjisi dönemi
50 milyar lirayı altına yatırdık
Türkiye uluslararası projelerle Avrupa ile gaz ticaretini güçlendirecek
E-Gazete (Bizim Gazete)
Yazarlar

Prof. Dr. Mehmet Ali Çullu

Prof._Dr._Mehmet_Ali_Çullu GAP’ta yine mi kuraklık tehlikesi?.

04.04.2016 13:12:56

2014 yılındaki soğuk zararı ve aynı yıldaki tarımsal kuraklı..

Servet YAZAR

Servet_YAZAR Geleceğimiz için suyumuza sahip çıkmalıyız.

04.04.2016 13:12:23

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu tarafından 1993 tarihi..

Müslüm COŞKUN

Müslüm_COŞKUN Organik Tarımın Şanlıurfa’daki potansiyeli..

16.03.2016 10:34:50

Global ölçekte dünyamızda yaşanan hızlı san..

Ali Rıza ÖZTÜRKMEN

Ali_Rıza_ÖZTÜRKMEN Türkiye'nin Geleceği Tarım'dadır..

02.12.2015 10:00:16

Türkiye'nin tarım potansiyeli nasıl acaba bunu değerlen..

Reşat KARADENİZ

Reşat_KARADENİZ BÖLGEDE KIRSAL SÜT..

21.02.2015 16:56:30

Bölgede mevcut durumda üretilen ve soğuk zincire d..

Abdulkerim DÖRTKARDEŞ

Abdulkerim_DÖRTKARDEŞ BAĞCILIK

21.01.2015 10:09:01

Bölgemiz bağcılık için en uygun iklim şartlarına..

Mehmet YILMAZ

Mehmet_YILMAZ Tarımda Kurtuluşun Formülü..

17.11.2014 09:12:40

Türkiye'de arz fazlalığı,  üretim kaybı, paza..

Prof. Dr. Cafer MART

Prof._Dr._Cafer_MART_ Pamukta zor yıllar!.

20.10.2014 11:20:18

Bu günlerde pamuk hasat dönemindeyiz. Pamuk yetişt..

F. Serkan KAPUCUK

F._Serkan_KAPUCUK 2 HAYVANDAN 1'İ TESPİT EDİLEMEDİ

15.09.2014 15:19:45

Şanlıurfa Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği..
Bakan Varank: Depremden zarar gören işletmelerimize 100 bin liraya kadSanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, "Elazığ ve Malatya'da depremden zarar g&..
En Çok Okunanlar
Pakdemirli: Taklit ve tağşişte en ağır cezaları almaları konusunda gay Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, taklit ve tağşiş ürünlerle ilgi.. Türkiye'nin yaş meyve ve sebze ihracatını Doğu Akdeniz'in 3 ili sırtla Türkiye'nin geçen yılki yaş meyve ve sebze ihracatının yüz.. GAP TEM'de  İvesi Koyunlarının Halk Elinde Islahı Projesi  eğitim.. Hayvan pazarı hareketlendi  Kurban Bayramı yaklaşırken, Şanlıurfa ve çevresinin kurbanlık .. GAP TEYAP eğitimlere devam ediyor İshak Polat Şanlıurfa Ziraat Odası ve GAP TEYAP işbirliği ile yapılan eğit..

Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?


Anketler
   Çok Güzel117 Kişi (% 74 )
   İdare Eder24 Kişi (% 15 )
   Biraz Kötü16 Kişi (% 10 )

Toplam 157 Kişi


Namaz Vakitleri
Şehir
(sanliurfa)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
05:5007:3012:3715:0917:2718:55

Hava Durumu
Şehir
(sanliurfa)
Bugün
6°°C - 11°°C
Perşembe
6°°C - 13°°C
Cuma
8°°C - 13°°C
Cumartesi
3°°C - 13°°C

Günün Sözü


Gülün dikene katlanması onu güzel kokulu yaptı?


(Mevlana)


Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,08